Egyesült Államok
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen

Hat év, hat tény
Ötven év szünet után, 2003-tól hatályos ismét az óvadék intézménye.
·
Hat év alatt 202 óvadékot szabott ki a Fővárosi Bíróság.
·
Az összeg nagyságát nem a bűncselekmény súlya, hanem a vádlott vagyoni viszonyai határozzák meg.
·
A legkisebb befizetett összeg 200 ezer, míg
a legnagyobb 60 millió
forint volt.
·
Kulcsár Attila elfogása után az osztrák bíróság 80 millió euró (21,6 milliárd forint) óvadékot határozott meg.
·
A diósdi kettős gyilkosság miatt indult maffiaper negyven vádlottja közül hatan óvadék fejében szabadultak.
A 2003. július 1-jén bevezetett óvadékról Bárándy Péter akkori igazságügy-miniszter úgy nyilatkozott, hogy várhatóan évente több százan választják majd a fizetést szabadulásukért cserébe. A jogintézményt korábban már alkalmazták a hazai bíróságok, s ötvenéves szünet után került vissza a gyakorlatba. Az óvadék alkalmazását szinte semmi nem gátolja, majdnem az összes bűncselekményfajtánál elrendelhető. Megtagadni akkor szokták a hatóságok, ha fennáll a vádlott szökésének, elrejtőzésének a lehetősége. Vétójoga nem csak a bíróságnak van, a letétet az ügyészség is megakadályozhatja.
Hat év tapasztalatai alapján a legtöbbször Budapesten tették le az óvadékot a terheltek. A Fővárosi Bíróságon lapunkat arról tájékoztatták, hogy 2003 óta 202-en éltek a lehetőséggel. A legkisebb befizetett összeg kétszázezer, míg a legnagyobb hatvanmillió forint volt. A bíróság jellemzően kábítószerrel visszaélés, hűtlen kezelés, sikkasztás, vesztegetés, testi sértés és emberölés alapesete miatt indított eljárásokban engedélyezte az óvadékot. A közvélekedéssel ellentétben az összeg nagyságát nem a bűncselekmény súlya, hanem a vádlott személyi és vagyoni viszonyai határozzák meg.
*
A legmagasabb összegű óvadékokat sikkasztás, csempészet és emberölés bűntette miatt indult ügyekben szabták ki a Fővárosi Bíróságon, valamint annak illetékességi területén. Számos esetben előfordult már, hogy megállapították az összeget, de a terhelt azt nem tudta befizetni, ezért nem került szabadlábra. Az óvadék közvetlenül bevezetése után kedveltebb volt a vádlottak körében, az első két esztendőben százhúszan kaptak lehetőséget szabadságuk megváltására, azóta évente tizenöten-húszan élnek a lehetőséggel. Az idén eddig nyolc terhelt kapott engedélyt, és fizette be a bíróságon a megállapított összeget.
A Fővárosi Bíróság gyakorlatában eddig egyszer fordult elő, hogy a vádlott – bár lerótta a rá kiszabott óvadékot – megszökött büntetőpere elől. Ilyenkor a letétként befizetett pénz a bíróságnál, illetve a kincstárnál marad a szabályok szerint. Visszakapja pénzét a terhelt, ha a nyomozást megszüntetik ellene, vagy elhalasztják a vádemelést. Visszajár a befizetett összeg, ha a vádlottat jogerősen elítélik, s megkezdi szabadságvesztésének letöltését, illetve ha megszüntető határozattal fejezik be az eljárást ellene. A jogintézmény bevezetésének célja az volt, hogy azok a vádlottak, akik a bírósági szakaszban segítik perükben a hatósági bizonyítást, letét ellenében szabadlábon védekezhessenek. A bíróság tájékoztatása szerint az óvadék bevezetése általában segítette az eljárásokat. A Fővárosi Bíróságon hat év alatt 760 millió forint óvadékot fizettek be a terheltek, a hatóság eddig 213 millió forintot utalt vissza részükre.
A nagy port felvert ügyek közül a K&H-brókerbotrányban több vádlottnál is alkalmazták az óvadékot, sokáig Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettese volt a rekorder, aki 35 millió forintot fizetett be. Az ügy főszereplője, Kulcsár Attila ausztriai elfogása után az osztrák bíróság 80 millió euróban (21,6 milliárd forintban) határozta meg a szabadlábra kerülésének árát. Kulcsárt időközben kiadták Magyarországnak. A negyven vádlott közül hatan vannak óvadékkal szabadlábon abban az ügyben, amelyben a százhalombattai olajlopásokat, és a hozzá kapcsolódó diósdi kettős gyilkosságot tárgyalja a Pest Megyei Bíróság. Legutóbb a harmadrendű terhelt B. József szabadult egy hónapja, miután befizetett tízmillió forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.