A folyamatos, de legalább két- évi biztosítási idő esetében a jövedelem napi átlagának 60 százalékára csökken a táppénz mértéke a korábbi 70 helyett. Azok esetében, akik ennél rövidebb biztosításban eltöltött idővel rendelkeznek, a táppénz mértéke 60 helyett 50 százalékra esik vissza. A fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt szintén 50 százalékos juttatás jár.
Az új jogszabály maximálja az egy napra kifizethető táppénz összegét is. Az egy napra jutó bruttó táppénz legmagasabb öszszege a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt alig több, mint 9500 forint lehet. A jogviszony megszűnését követően, vagyis passzív táppénz esetében 3575 forint lehet a táppénz maximális összege.
Az alkalmazotti jogviszonyban állók esetén a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság mértéke szintén csökken: a távolléti díj jelenlegi 80 százalékáról 70-re. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) pénzbeli ellátási főosztályának vezetője, Bogdán Zsuzsanna elmondta, hogy a folyamatban lévő táppénzeket nem érinti a változás.
A terhességi-gyermekágyi segély mértékére és összegére sem vonatkozik a változás, így az továbbra is 70 százalék marad, és nincs maximumösszege sem.
*
A vonatkozó törvény értelmében a táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, de csupán a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át. A beteg a biztosítási jogviszony megszűnése után passzív jogon továbbra is részesülhet táppénzellátásban, de ennek időtartama augusztus elsejétől 30 napra csökken a korábbi 45-ről.
A törvény felhatalmazást nyújt az OEP-nek arra, hogy az Egészségügyi Alap éves költségvetésében – meghatározott keretek között – méltányosságból táppénzt folyósítson annak, aki az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik. A biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénz lejárta után az OEP méltányosságból az eddigi 45 nap helyett a keresőképtelenség idejére – de maximum 30 napra – állapíthat meg táppénzt.
A főosztályvezető a gazdasági válsággal indokolta a változásokat.
Pesti Imre (Fidesz) közölte: mivel év végére közel 100 milliárd forintos hiány várható az egészségügyi ágazatban, a kormányzat igyekszik kisajtolni a betegből, amit lehet. Szerinte az egészségügyi költségvetést a kormány nem tervezte reálisan, nem vette figyelembe, hogy a járulékbefizetések csökkennek az elbocsátások miatt. – Aki táppénzre szorul, számos többletköltséget kénytelen kifizetni, éppen ezért nem szabadna további terhet róni a betegekre – jelentette ki. Hozzátette: mind a gyógyszer megvásárlása, mind a szükséges utazások jelentős anyagi nehézséget jelentenek az érintetteknek.
Vétó. Összeegyeztethetetlen az alapjogokkal az OEP elképzelése, amely szerint egy jogszabály módosításával megvonná a hajléktalanoktól az egészségügyi ellátást. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa nem fogadja el a kezdeményezést, mert az kirekesztő, és csupán egy létező, akut probléma semmibevételét jelentené. (MTI)
Karácsony Gergely pottyantós budikkal díszíti a rakpartot
