Kaszáló

Városban végezhető, napi nyolcórás háborús munkára keresünk repülőgép-vezetői és számítógépes tapasztalattal rendelkező fiatalembereket. A feladat afganisztáni és iraki ellenséges erők felkutatása, megsemmisítése, illetve egyéb kémtevékenységek végzése – valahogy így szólna a nevadai újságokban meghirdetett Predatorra és Reaperre szóló állásajánlat.

Fehér Zsigmond
2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

MQ–9 Reaper (Kaszás)
Csakúgy, mint a Predatort, erősebb, nehezebb, dugattyús motor helyett gázturbinával felszerelt utódját, a Reapert is az amerikai General Atomics cég gyártja. Fegyverzete megtöbbszöröződött, immár képes negyedtonnás lézer- (GBU–12) és műholdas irányítású (GBU–38) bombák bevetésére is. Hasonlóan elődjéhez, repülése autonóm módon zajlik: a műholdas adatkapcsolat az útvonal-módosítások és más parancsok közlésére, illetve a fedélzeti szenzorok adatainak továbbítására szolgál; a földi személyzet csak fel- és leszállás közben vezeti a gépet, ezért is tévedés ezeket „távirányítású repülőgépként” aposztrofálni. A nagy hatótávolságot és őrjáratozási időt elsősorban a karcsú (nagy fesztávolságú, de kis húrhosszú) szárnyaknak köszönheti, mely a nagy teljesítményű vitorlázó repülőgépekét idézi, és azokhoz hasonlóan üveg-, illetve szénszálas műanyagból készül. (Z. G.)

*

RQ (MQ)–1 Predator
(Ragadozó)
Korunk pilóta nélküli repülőeszközeinek forradalmát úttörőként vezető típus, egyfajta repülőgép-ipari ikon, mely először a CIA, majd az amerikai légierő állományában felderítő feladatokat teljesített a kilencvenes évek közepétől a Balkán felett. Kevesen tudják róla, hogy Albániát követően egyik első bázisa Magyarországon, Taszáron volt, innen felszállva repültek vele Bosznia-Hercegovina fölött, majd ellenőrizték a koszovói háborút megelőzően a volt szerbiai tartományban zajló eseményeket. Idővel Hellfire rakétákkal szerelték fel, így a felderített célokra egyszersmind csapást is tud mérni. Nincs olyan hadszíntér, amelyik fölött ne vetették volna be az utóbbi évtizedben, legyen szó elismert akciókról Irak vagy Afganisztán felett vagy CIA-zászló alatti fedett műveletekről Pakisztánban. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.