Kecskére bízták a káposztát

Korántsem csak az állami támogatás elégtelen mértéke és a koncepciótlanság az oka, hogy a cigány telepek felszámolási programjának nincs látható eredménye. Lapunk kiderítette: a kevés pályázatnyertes között kétes múltú egyének is szerepelnek, ami felvetheti a pályáztató szociális tárca felelősségét.

Joó István
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két nemrég indult romatelep-felszámolási programban is konzorciumi tag a Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) Dancs Mihály vezette Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezete, holott Dancs ellen 2007 közepe óta folyik büntetőeljárás. Dancs személyében olyan ember is ügyködik a cigánytelep-felszámolási programban, aki építési vállalkozóként olaszliszkai „szocpollakások” építése kapcsán folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett csalás miatt áll bíróság előtt. Az ilyen típusú csalások lényege, hogy a lakhatatlan minőségű „roma fantomházakba” csak papíron költözött be a lakó; a vállalkozó a lakhatási engedély beszerzése után az építőanyagot elbontotta, és újabb álhajlékot épített belőle. Ezzel számos cigány családot ellehetetlenített.
*
Több mint érdekes, hogy miközben az RPM – bírósági bejegyzés szerinti – megyei elnöke jelenleg a telepeken élők 2008-ban kiírt egy-egy lakhatási és szociális integrációs programját „mozdítja előre” konzorciumi tagként Abaújszántón, Füzérradványon, aközben (idén áprilistól) előzetes letartóztatásban is van. A borsodi főügyészhelyettes indoklása szerint azért, mert esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye, illetve vádlottként tanúkat próbált meg befolyásolni.
Dancs szervezete a tavaly lebonyolított, 2007-es kiírású telepfelszámolási programokban is részt vett, Füzéren főpályázóként, Füzérradványon konzorciumi tagként. Szinte kizárt, hogy a szociális tárca roma integrációs főosztályának kisebbségi származású vezetője, Ürmös Andor ne tudott volna az RPM-vezető cigányság körében köztudott büntetőügyről. (Ennek fejleményeiről lapunk is kezdettől fogva beszámolt.) A minisztérium munkatársunk kérdéseire későbbre ígérte a választ. Dancs ügyében 2008 februárjában már volt egy elsőfokú ítélet, amely 3,5 év börtönbüntetésről szólt. Ugyanazon év decemberében másodfokon, formai hibára (!) hivatkozva hatályon kívül helyezték az ítéletet. A büntetőügy újra első fokon van; Dancs Mihály az új ítéletig fogvatartott marad. – Felháborító, hogy az illetékes minisztérium szemet huny afelett, milyen hátterű személyeknek folyósít közpénzeket roma integráció címén – reagált a történtekre Farkas Félix, a Lungo Drom szóvivője és Borsod megyei elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.