Június végén a lipcsei Európa-bajnokság volt az első öttusa-világverseny, amit az idén bevezetett új lebonyolítással, a lövészet és a futás összevonásával rendeztek meg. A mieink visszafogott sikert arattak a kombinált szám németországi debütálásán, a férfiaknál Marosi Ádám egyéniben bronz-, a váltó pedig ezüstérmes lett, a nőknél a csapat kapaszkodott fel a dobogó alsó fokára. Magyar szempontból egy győzelem nélküli kontinensviadal bizony aggodalomra adna okot, de éppen az átállás nehézségei indokolják a nagyobb a türelmet. Ami viszont vészesen fogyhat, ha a ma kezdődő londoni világbajnokságon sem lelnének aranyra a mieink. Ami egyrészt öröm, az másrészt teher: a hungaricumnak számító sportágban honfitársaink az 1949-es vb-kezdetek óta eddig összesen 45 diadalt arattak 36 ezüst- és 29 bronzérem megszerzése mellett, tehát a léc magasan áll, kérdés, sikerül-e átvinni.
Nemcsak a megreformált szabályok adta újdonság varázsa bizonytalanítja el az esélylesést, hanem a hazai szövetség jelenlegi nehéz pénzügyi helyzete, valamint a válogatott keretet sújtó sérüléshullám is. A férfiaknál Horváth Viktor vérnyomásproblémái, Kasza Róbert pedig combizomszakadását követő bokaszalag-szakadása miatt hagyja ki gyakorlatilag az egész idényt, így állt elő az a helyzet, hogy Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitánynak szinte nem volt választási lehetősége a csapatkijelölésnél. Az idén legjobb formát mutató, minden komolyabb versenyén dobogós Marosi mellett Tibolya Péter, valamint az Eb-n betlizett, de például a 2007-es berlini vb-n egyéni bronzot szerzett Németh Róbert alkotja a hagyományos viadal trióját, a szakvezető annyit változtatott a lipcsei kereten, hogy egyéni indulóként bedobta a mélyvízbe Demeter Bencét. Akinek a génjeiben van a sportág, hiszen az édesapja, Demeter József volt 1987-ben az öttusa első egyéni Európa-bajnoka. A nőknél Tóth Adrienn a fő hiányzó, akit még az Eb előtt döntött le egy vírus, így a vb-felkészülésre sem vállalkozhatott. Maradt tehát a csapatban az olimpiai, egyéniben háromszoros vb- és kétszeres Eb-aranyérmes, de az új szabályokkal még csak ismerkedő Vörös Zsuzsanna, a kombinált szám ízére már ráérzett, Vk-2. Gyenesei Leila, az utánpótlásversenyeken brillírozó, Lipcsében Eb-6. Kovács Sarolta, valamint negyediknek Cseh Krisztina.
A nehézségek nem bátortalanították el a szövetségi kapitányt. „Generációváltás zajlik, emiatt azonban nem módosítjuk a szokásos célkitűzést. A férfiaknál minden számban érmet szeretnénk, esetleg egy aranyat is, noha Kasza Róbert kiesése jelentős veszteség. A nőknél egyéniben valamelyik versenyzőtől első hatba kerülést, a csapattól és a váltótól pedig dobogó közeli szereplést várunk” – mondta Pálvölgyi Miklós.
A londoni vb a házigazdák számára is fontos esemény, hiszen 1986 óta először látja vendégül az olimpiai sportág világbajnokságát a brit főváros, amely már a 2012-es ötkarikás játékokra készül. A versenyeket a Crystal Palace Nemzeti Olimpiai Központban bonyolítják le, a szokásos hat helyett mindöszsze öt nap alatt. Ennek oka, hogy a váltóviadalokra egy napon, jövő hétfőn kerül sor, ezúttal ugyanis egy-egy gárdát három helyett két sportoló alkot, ezáltal lerövidül a versenyidő, így belefér egy napba a férfiak és nők küzdelme.
S reményeink szerint belefér két magyar érem is. Esetleg a többi mellé.
Vb-program. Ma – férfiselejtező; holnap – női selejtező; szombat – férfi döntő; vasárnap – női döntő; hétfő – férfi és női (kétfős) váltó.
Halálos lakástűz pusztított Sárszentmihályon
