Kényszerpihenőn a Tüskevár

Harmincmillió forint: sok is, meg kevés is. Mindössze ennyi hiányzik ahhoz, hogy a nézők láthassák Fekete István népszerű ifjúsági regényéből, a Tüskevárból készült mozifilmet. Bár több tesztvetítésen is kedvező fogadtatásra talált Balogh György filmje, a mai napig vár a bemutatására.

Tölgyesi Gábor
2009. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balogh György első játékfilmjével, a Pizzással 2001-ben debütált a magyar filmszemlén. A Los Angelesben és Budapesten forgatott könnyed hangvételű vígjáték alapötletét az élet hozta, a rendező és a film főszereplője, Kovács-K. András egykor Malibun volt pizzás, számos szórakoztató történet szemtanúja, megélője. Balogh városi roadmovie-ja ígéretes kezdésnek bizonyult, a mozis bemutató idején a heti nézettség tekintetében lekörözte Shreket és Lara Croftot is. Így mikor 2005-ben híre ment annak, hogy a rendező filmre viszi Fekete István népszerű ifjúsági regényét, a Tüskevárat, senki sem gondolta volna, hogy nehezebb terep fogadja majd őt, mint a balatoni láp. A Nagy Könyv-felmérés éppen 2005-ben sorolta száz népszerű regény közül a tizenegyedik helyre a Tüskevárat, a Fekete István regényét megelevenítő televíziós sorozat pedig majd’ negyven évvel korábban készült – úgy tűnt, minden ideális egy új nagyfilm leforgatásához.
Matula szerepét Kovács Lajosra osztotta Balogh György, Tutajost a Sorstalanság főszereplőjeként ismertté vált Nagy Marcell alakította, Bütyök szerepét Péntek Bálint kapta. A további színészek névsora – Détár Enikő, Rékasi Károly, Haumann Péter, Szacsvay László, Eperjes Károly, Molnár Piroska vagy Hirtling István – is a film sikerét vetítették előre. Igen ám, de a pénz a moziiparban is nagy úr, és annak hiányában már 2005-ben szünetelt egy időre a forgatás. Később többször is biztató hírek terjedtek, a Tüskevár mozikba kerül, ám aztán mégsem. Az utómunkákhoz a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) nem adott elég pénzt, a közszolgálati és kereskedelmi televíziók, a szponzorok is érdektelenséget mutattak. – A Tüskevár premierjének annyi dátuma volt már, hogy felsorolni is nehéz – mesélte lapunknak Balogh György rendező. – Mindig adódott valami reménykeltő momentum, de aztán minden ment tovább a rögös útján. Az utómunkákhoz, a zenéhez, a hanghoz, a digitális trükkökhöz, a laboráláshoz, továbbá a kópiák elkészítéséhez mintegy harmincmillió forint hiányzik. De most is abban bízunk, hogy az MMK-tól visszatérítendő támogatást kapunk. Ha ez így lesz, a pénz utalásától leghamarabb három hónap alatt be tudjuk fejezni a filmet, de nem szeretnénk összecsapni. Ha ősszel kezdhetünk, akkor 2010 márciusáig a mozikba kerülhetne a Tüskevár.
A YouTube internetes videomegosztó portálon mintegy ötperces előzetese látható a filmnek. A kommentárok nem mindig hízelgők, igaz, az ott megjelenő vélemények se nem reprezentatívak, se nem mértékadók. – Amit ott kaptunk, azt nem tesszük zsebre. De mindig a negatív kritika a leggyorsabb – vélte Balogh György. – Inkább megfogadtuk azokat az észrevételeket, amelyeket a tesztvetítések során kaptunk, különböző helyeken különböző közönség már láthatta jelenlegi formájában a Tüskevárat. A gyerekek biztatóan fogadták a filmet, a legjobban pedig az esett, ahogyan az alsó tagozatos tanárok teszttel értékelték: náluk 4,75-ös átlaggal végzett a Tüskevár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.