Balogh György első játékfilmjével, a Pizzással 2001-ben debütált a magyar filmszemlén. A Los Angelesben és Budapesten forgatott könnyed hangvételű vígjáték alapötletét az élet hozta, a rendező és a film főszereplője, Kovács-K. András egykor Malibun volt pizzás, számos szórakoztató történet szemtanúja, megélője. Balogh városi roadmovie-ja ígéretes kezdésnek bizonyult, a mozis bemutató idején a heti nézettség tekintetében lekörözte Shreket és Lara Croftot is. Így mikor 2005-ben híre ment annak, hogy a rendező filmre viszi Fekete István népszerű ifjúsági regényét, a Tüskevárat, senki sem gondolta volna, hogy nehezebb terep fogadja majd őt, mint a balatoni láp. A Nagy Könyv-felmérés éppen 2005-ben sorolta száz népszerű regény közül a tizenegyedik helyre a Tüskevárat, a Fekete István regényét megelevenítő televíziós sorozat pedig majd’ negyven évvel korábban készült – úgy tűnt, minden ideális egy új nagyfilm leforgatásához.
Matula szerepét Kovács Lajosra osztotta Balogh György, Tutajost a Sorstalanság főszereplőjeként ismertté vált Nagy Marcell alakította, Bütyök szerepét Péntek Bálint kapta. A további színészek névsora – Détár Enikő, Rékasi Károly, Haumann Péter, Szacsvay László, Eperjes Károly, Molnár Piroska vagy Hirtling István – is a film sikerét vetítették előre. Igen ám, de a pénz a moziiparban is nagy úr, és annak hiányában már 2005-ben szünetelt egy időre a forgatás. Később többször is biztató hírek terjedtek, a Tüskevár mozikba kerül, ám aztán mégsem. Az utómunkákhoz a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) nem adott elég pénzt, a közszolgálati és kereskedelmi televíziók, a szponzorok is érdektelenséget mutattak. – A Tüskevár premierjének annyi dátuma volt már, hogy felsorolni is nehéz – mesélte lapunknak Balogh György rendező. – Mindig adódott valami reménykeltő momentum, de aztán minden ment tovább a rögös útján. Az utómunkákhoz, a zenéhez, a hanghoz, a digitális trükkökhöz, a laboráláshoz, továbbá a kópiák elkészítéséhez mintegy harmincmillió forint hiányzik. De most is abban bízunk, hogy az MMK-tól visszatérítendő támogatást kapunk. Ha ez így lesz, a pénz utalásától leghamarabb három hónap alatt be tudjuk fejezni a filmet, de nem szeretnénk összecsapni. Ha ősszel kezdhetünk, akkor 2010 márciusáig a mozikba kerülhetne a Tüskevár.
A YouTube internetes videomegosztó portálon mintegy ötperces előzetese látható a filmnek. A kommentárok nem mindig hízelgők, igaz, az ott megjelenő vélemények se nem reprezentatívak, se nem mértékadók. – Amit ott kaptunk, azt nem tesszük zsebre. De mindig a negatív kritika a leggyorsabb – vélte Balogh György. – Inkább megfogadtuk azokat az észrevételeket, amelyeket a tesztvetítések során kaptunk, különböző helyeken különböző közönség már láthatta jelenlegi formájában a Tüskevárat. A gyerekek biztatóan fogadták a filmet, a legjobban pedig az esett, ahogyan az alsó tagozatos tanárok teszttel értékelték: náluk 4,75-ös átlaggal végzett a Tüskevár.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
