E hét szombaton, vagyis augusztus 22-én kezdődhet el a szőregi stratégiai gáztároló feltöltése – tudtuk meg. Ez az időpont éppen egy hetes csúszást jelent az eredetileg kitűzött dátumhoz (augusztus 15.) képest.
Körülbelül két hete a próbaüzem során derült fény a tároló műszaki gondjaira: a kompreszszorok és a vezetékek okoztak problémát. Akkor a tárolóért felelős Mol-leánycég, az MMBF Zrt. illetékesei a Világgazdaságnak azt mondták: időben elkezdődik a betárolás. Egyben arról biztosítottak mindenkit, hogy a törvényben szabott határidőig, vagyis év végéig rendelkezésre áll majd a biztonsági tárolóban – a már bent lévő 500 millió köbméterrel együtt – az 1,2 milliárd köbméter fűtőanyag, amit 90 nap alatt a föld alá lehet helyezni.
A betárolási tendert egyébként a máig rendezetlen hátterű EMFESZ Kft. nyerte el, amelynek 700 millió köbmétert kell elhelyeznie december 31-ig a tárolóban.
– Az EMFESZ vállalni tudja a szerződésben foglalt kötelezettségeit – mondta el megkeresésünkre Galylyas Igor, a társaság szóvivője. Információink szerint a cég egyelőre hazai forrásokból szerezné be a szükséges mennyiségű földgázt. Arra, hogy közvetlenül Oroszországból érkező gáz kerüljön a tárolóba, értesüléseink alapján csak szeptembertől lehet esély.
A stratégiai tárolóból – ha teljesen elkészül – napi 20 millió köbméter gázt lehet majd kivenni (a téli fogyasztás Magyarországon 60-70 millió köbméter környékén alakul átlagosan) legalább 45 egymást követő napon keresztül. A tervek szerint a gáztároló 2010-től 1,9 milliárd köbméteres mozgatható kapacitással rendelkezik majd, amely már napi 25 millió köbméter fűtőanyag kitárolására lesz képes. Ezzel elsősorban a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (1,2 milliárd köbméter), másrészt pedig a kereskedelmi partnerek kiszolgálását (700 millió köbméter) biztosítják.
Katar táplálhatja a Nabuccót? Egy új gázvezeték megépítésről tárgyalt a katari emír és a török elnök – számolt be a Portfolio.hu a Gulf Times cikke alapján. A két vezető arról egyezett meg, hogy létrehoznak egy közös munkabizottságot, amely a cső megvalósíthatóságát vitatja majd meg. Törökország katari nagykövetének szavai szerint az új vezeték az Egyesült Arab Emirátusokon, Jordánián és Szírián keresztül menne Törökországba, ahol – mint fogalmazott – „akár a Nabuccót is táplálhatná”. A két ország egyeztetett egy négymilliárd köbméteres cseppfolyós gáz, vagyis LNG szerződésről is.
Andris Piebalgs, az unió energiaügyi biztosa még márciusban egy dohai konferencián beszélt arról, hogy a elkövetkező években az unióba irányuló katari LNG-export megnégyszereződését várja. A biztos akkor említést tett egy esetleges új vezeték megépítéséről is, vagyis az EU elképzeléseinek teljes mértékben megfelelne, ha megépülne a török–katari gázcső.
Ő döntött így: hónapokra kidőlt a Real Madrid egyik legjobbja
