Videók tanúskodnak Zelenszkij katonai rémuralmáról

Kijev kényszersorozási módszerei egyre durvábbak: emberrablással vádolt TCK-tisztek (Területi Toborzó és Szociális Támogató Központ), véres incidensek, civil ellenállás és elégedetlenség jellemzik a háború belföldi hátországát, melyből Moszkva előnyt kovácsol; ukrán kérésre dróntámadásokkal veszik célba a toborzóirodákat.

Forrás: Mandiner2025. 07. 16. 11:51
Brüsszelt nem érdeklik a vádak: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével Fotó: Nicolas Economou Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajnában egyre nagyobb társadalmi feszültség kíséri a katonai mozgósítást, mivel a háború elhúzódása és a toborzási gyakorlatokkal kapcsolatos visszaélések több helyen lakossági ellenállást váltanak ki. A nemzetközi figyelem középpontjába ismét az ukrán sorozási rendszer került, miután több súlyos incidens látott napvilágot, köztük erőszakos toborzási próbálkozások, amelyek esetenként halálos kimenetelűek voltak – írja a Mandiner.

Egy orosz drón látható, rajta a szöveggel: „A TCK számára Odessza város helyi lakosaitól” (Forrás: X)

Az elmúlt napokban hatalmas felháborodást váltott ki a magyarok körében Sebestyén József tragikus halála, akit az ukrán toborzók kényszersorozás közben brutálisan bántalmaztak. Honfitársunk vérlázító esete azonban közel sem egyedülálló Volodimir Zelenszkij Ukrajnájában, ugyanis az elmúlt időszakban jó pár hasonló eset történt, ami halállal végződött, a belső vizsgálat mégsem tárt fel problémákat.

Az alábbi videón egy néhány nappal ezelőtti eset látható, melynek célpontja szintén egy 40-es évei végén járó férfi volt, aki – szerencsésen – fejsérüléssel „megúszta” az erőszakos mobilizálási kísérletet.

Az ehhez hasonló esetekről a jogállamiságra máskor oly érzékeny Brüsszel és a magyarországi ukránpárti ellenzék – élükön Magyar Péterrel – természetesen mélyen hallgat, és továbbra is Ukrajna felvételét sürgetik az Európai Unióba.

A lakosság tiltakozik az erőszakos módszerek ellen

A társadalmi türelmetlenség jelei több helyszínen is megmutatkoznak: civil csoportok próbálnak fellépni a túlkapások ellen. Ezen a videón például az látható, ahogy harkivi lakosok kimentenek egy erőszakkal besorozott férfit a TCK embereinek markából. A tiltakozók heves szóváltásba keverednek a toborzókkal, egy ponton fizikai összecsapás is történik.

A helyiek azzal vádolják a toborzókat, hogy visszaélnek hatalmukkal. A közbeszédben egyre gyakrabban hangzanak el olyan vélemények, hogy a háború utáni elszámoltatásban ezek a visszaélések is terítékre kerülnek majd.

Egy másik felvételen az is hallható, hogy a toborzókat emberrablóként emlegetik az ukrán emberek.

Dróntámadások a toborzóirodák ellen

A közelmúltban több ukrán katonai toborzóiroda vált orosz dróntámadások célpontjává, főként az ország keleti, orosz ajkú térségeiben. Egyes jelentések szerint az ukrán lakosság egy része – főként a mozgósítási gyakorlatok miatt érzett elégedetlenségből – tudatosan osztotta meg ezeknek az irodáknak a helyét az orosz féllel.

Moszkva meglátta a lehetőséget az ukrán kezdeményezésben, mert az elmúlt néhány hétben számos TCK-irodát ért hasonló csapás. Itt például éppen a poltavai központot találja el több orosz kamikaze drón.

Az orosz szándék tisztán kirajzolódik a TCK elleni támadások célpontjaiból, hiszen ezek mindegyike Ukrajna főként oroszok lakta területein történt, fényes nappal.

Csökkenő mozgósítási számok, növekvő nyomás

Az oroszbarátsággal nem vádolható brit The Economist adatai szerint Ukrajna jelenleg havi szinten mintegy 27 ezer új katonát tud mozgósítani, míg Oroszország 42 ezret. Ez a különbség, valamint a katonai dezertálásokról szóló hírek komoly kihívást jelentenek Kijev számára.

A mozgósítás erőszakosabbá válása, a korrupciós vádak, valamint a lakossági ellenállás mind arra utalnak, hogy az ukrán kormány mozgástere egyre szűkül a katonai utánpótlás biztosítása terén.

Borítókép: Brüsszelt nem érdeklik a vádak: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével (Fotó: Nicolas Economou/NurPhoto/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.