Sokkoló és kiábrándító, ahogyan Brüsszel és az európai országok vezetői félrefordítják a fejüket az embertelen ukrajnai kényszersorozás láttán – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Hol vannak a máskor oly hangos NGO-k, emberi jogi harcosok és az állítólag független média?
– tette fel a költői kérdést a tárcavezető.
Elfogadhatatlan és egyben magyarázatért kiált, hogy Ukrajnában agyonvertek egy magyar embert csak azért, mert nem akart háborúzni – zárta bejegyzését Szijjártó Péter.
Az Európa Tanács emberi jogi biztosának legfrissebb jelentése tanúsítja, hogy tény, hogy Ukrajna utcáin brutális embervadászat zajlik sorozás címén, az európai politikusok közönye ennek tükrében különösen sokkoló – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Brüsszelben.
A tárcavezető az európai uniós külügyi tanácsülés szünetében rendezett sajtótájékoztatóján ismertette az Európa Tanács emberi jogi biztosának friss jelentését, amely helyi beszámolókat tartalmaz az ukrán toborzók széleskörű, rendszerszerű jogsértéseiről, erőszakcselekményeiről.
A dokumentumot Michael O'Flaherty, az Európa Tanács emberi jogi képviselője jegyzi, és ezen megállapításokat, amelyek szerint Ukrajnában a sorozás során halálesetek, kínzás, emberek megverése, brutális bánásmód történik, az ukrán parlament emberi jogi biztosának nyilatkozataira alapítva írta bele ebbe az európa tanácsi dokumentumba
– mutatott rá.
Tehát az, hogy Ukrajnában embervadászat zajlik az utcán sorozás címén, az tény. Az, hogy Ukrajnában a sorozók brutálisan bánnak az emberekkel, az tény. Az, hogy Ukrajnában az erőszakos sorozás során elfogadhatatlan cselekmények zajlanak, az tény. Az, hogy Ukrajnában meghalnak emberek a sorozók brutalitása miatt, mert nem akarnak a frontra menni, nem akarnak háborúzni, nem akarnak részt venni egy eszetlen öldöklésben, az tény. Sajnos ennek a brutális ukrajnai embervadászatnak lett az áldozata a múlt héten egy magyar ember
– sorolta. Szijjártó Péter elfogadhatatlannak és sokkolónak nevezte azt a közönyt és nemtörődömséget, amivel az európai politikusok mindehhez a kérdéshez viszonyulnak.
Hol vannak az NGO-k? Hol vannak a Soros-szervezetek? Hol vannak az állítólag független újságírók? Hol vannak az emberi jogi szervezetek ilyenkor? Miért nem szólalt meg, hogy elfogadhatatlan ez az embervadászat, ami Ukrajna utcáin zajlik?
– tette fel a kérdést. Bejelentette, hogy miután egy magyar ember is a halálos áldozatává vált ennek a brutális ukrán fellépésnek, a magyar kormány szerdán hivatalosan kezdeményezni fogja a történtekért felelős ukrán katonai vezetők és tisztségviselők EU-s szankciós listára helyezését. Emlékeztetett arra is, hogy az Európai Unió globális szankciós rezsimje éppen azért jött létre, hogy ha a világ bármely pontján rendszerszintű emberi jogi jogsértések történnek, akkor az elkövetőket a közösség szankcionálni tudja.
A holnapi napra elkészül a konkrét beadvány. A holnapi napon itt Brüsszelben be is fogjuk adni. A mai napon bejelentettem a külügyminiszteri tanács ülésén, hogy Magyarország azt kezdeményezi, hogy a magyar embert halálra verő, ebben felelősséget viselő ukrán katonatiszteket az Európai Unió helyezze szankciós listára. Ez a minimum, amit az Európai Uniónak ebben a kérdésben meg kell tennie
– fejtette ki. A külgazdasági és külügyminiszter arról is beszélt, hogy kollégái körében egyre durvább háborús hangulat uralkodik, és nyilvánvaló a szándék arra, hogy még több fegyvert és még több pénzt juttassanak Ukrajnának, teljesítve Kijev egyre növekvő igényeit. Sérelmezte, hogy a döntéshozók túlnyomó többsége kizárólag az ukrán álláspontból közelíti meg a helyzetet, miközben az európai vagy nemzeti érdekek rendre háttérbe szorulnak.
Jól láthatóan itt senkinek rajtunk kívül nem okoz problémát, hogy a növekedő fegyverszállítások árát az európai emberekkel fizettessék meg
– vélekedett. Hozzátette:
Továbbra is óriási a nyomás rajtunk (…) arra nézvést, hogy Magyarország végre járuljon hozzá ahhoz, hogy Ukrajnával a csatlakozási tárgyalások érdemi szakaszba léphessenek, és Ukrajna gyorsított módon tagja lehessen az Európai Uniónak (…) Világossá tettem, hogy Magyarország ebben a kérdésben nem enged, hiszen kötelez minket több mint kétmillió magyar ember világosan kinyilvánított akarata, amely szerint nem akarunk Ukrajnával egy integrációba tartozni
– szögezte le.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: Anadolu via AFP)