Kiadható a skóciai hacker

Kiadhatják az Egyesült Államoknak Gary McKinnon brit hackert, aki a vád szerint többek között az USA védelmi minisztériuma és a NASA számítógépei ellen is támadást intézett. Az egykori fodrász terrorcselekmények vádjával akár hetven év börtönt is kaphat Amerikában.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kevésbé reménykedhet Gary McKinnon, aki 2001. februárja és 2002. márciusa között támadásokat intézett a NASA, az amerikai védelmi minisztérium, a hadsereg, a légierő és a haditengerészet titkos számítógépei ellen. A glasgow-i születésű, 43 éves brit hacker ügyében egy brit bíróság úgy határozott, hogy a férfi kiadható az Egyesült Államoknak – írta tegnap a BBC. McKinnon még a legfelső bírósághoz fordulhat. Eddig már többször fellebbezett, többek között a lordok házánál és az Emberi Jogok Európai Bíróságánál próbálkozott, hivatkozott Asperger-szindrómájára is, mindannyiszor sikertelenül. Ha az egykori fodrászt kiadják az Egyesült Államoknak, akkor ott – mivel a katonai számítógépek elleni hackertámadás terrorcselekménynek számít – 70 év börtönt is kaphat.
Nehezíti Gary McKinnon helyzetét, hogy beismerő vallomást tett, azonban következetesen hangoztatja, nem terrorakciót akart végrehajtani, csupán ufókról szóló anyagokat keresett. (Állítólag talált is ilyen dokumentumokat.) Ezzel szemben az amerikai ügyész szerint minden idők legnagyobb katonai számítógépek elleni támadásait hajtotta végre. Barátnője nagynénjének londoni otthonából összesen 97 komputert tört fel, és amerikai kalkulációk szerint 800 ezer dolláros (151 millió forint) kárt okozott. Ha bűnösnek találják, akkor a 70 év börtön mellékbüntetéseként akár kétmillió dollár (378 millió forint) bírság megfizetésére kötelezhetik. McKinnon óvadék ellenében szabadlábon van, minden reggel le kell jelentkeznie lakhelye rendőrőrsén, és tilos olyan számítógépet használnia, ami az internethez csatlakozik.
Hasonló eset Romániában is történt. Szigorúan eltiltotta az internetezéstől áprilisban a 23 éves Eduard Lucian Mandrut a iasi bíróság. Az Alexandru Ioan Cuza Egyetem diákját ugyanis azzal vádolja az ügyészség, hogy 2006-ban feltörte a Pentagon szervereit, ezzel veszélyeztette az Egyesült Államok védelmi rendszerét. Egy hónapos letartóztatás után a hackert 15 ezer lej (1,5 millió forint) kaució megfizetése után szigorú feltételekkel helyezték szabadlábra. Tárgyalásakor a hacker azzal védekezett, hogy internetes játék közben keveredett a Pentagon szervereire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.