Ezerháromszázan vesznek részt abban a rendőrségi akcióban, amely a németországi kínai vendéglők átvilágítására irányul. A sokasodó feljelentések ugyanis arra utalnak, hogy a csaknem tízezer ázsiai vendéglőben foglalkoztatott négyezer szakács közül nagyon sok a vendégmunkásokra vonatkozó feltételek megkerülésével jutott az országba.
A kínai éttermekkel eddig elsősorban a tulajdonosaiktól kizsarolt, úgynevezett védelmi pénzek miatt foglalkozott a rendőrség. Most azonban azért, mert a jelek szerint a kínai szakácsokkal valóságos rabszolga-kereskedés folyik.
Az államközi megállapodás értelmében a Kínából érkezők közül csak azok kaphatnának munkavállalási engedélyt, akik hiányszakmákban dolgoznak, és megfelelő képzettségük igazolása is feltétel. A szaktudásukat és német- vagy angolnyelv-tudásukat bizonyítani köteles kínaiak négy évet tölthetnek el német földön. Az utazási költségek, az adó és a betegbiztosítás a munkaadókat terheli. A külföldi szakmunkások ügyében illetékes hivatal (ZAV) tapasztalatai szerint azonban a szakmai tudásra vonatkozó feltételt az ügynökségek figyelmen kívül hagyják, tehát valójában illegálisan juttatnak az országba sok ázsiait.
A tapasztalatok szerint az ilyen módon érkező munkavállalók élete nagyon nehézzé válik. A közvetítésükkel foglalkozó irodák tízezer eurót követelnek tőlük, sok esetben az utazási költségeken felül. Az étterem-tulajdonosok azonnal elveszik útlevelüket, és általában ezerötszáz euró „zálogot” is, hogy magukhoz láncolják őket. A munkaidő, a feladatok, a fizetés, a szabadság nem megegyezés tárgya, ezekben a kérdésekben kizárólag a főnök dönt. A főzésen kívül a szakácsok mosogatnak, padlót sepernek, naponta általában tizenkét órán keresztül. Fizetésük jóval a német átlag alatt marad, és sokkal kevesebb, mint amennyit az előzetes megbeszéléseken ígértek nekik. A tulajdonosokkal kötött szerződés szerint kötelesek keményen dolgozni, és a megegyezés tartalmát titokban tartani. Mobiltelefont ezért csak s főnökük jelenlétében használhatnak.
Az elvett útlevelek miatt a ZAV-nak az a gyanúja, hogy azok segítségével további illegális munkásokat hoznak be az Európa Unió államaiba.
A kihasznált áldozatok közül eddig hatvan fordult ügyvédhez.
Drogbotrányba keveredett Pikó András embere, lemondott a mandátumáról
