Magyar külügyi stratégiaváltás?

Noha a gazdasági válság okozta megszorítások jegyében – költségmegtakarítás címén – a Külügyminisztérium bezáratja a krakkói, a chicagói, a torontói főkonzulátusokat, addig akár már az idén új képviseletet nyitnak Kínában. Erről tegnap Balázs Péter külügyminiszter beszélt az idei háromnapos külképviseleti-vezetői értekezlet nyitónapján.

Balogh Roland
2009. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átmenet. Az uniós elnökség során hatalmasat bukott Csehország egyébként átmeneti kormányának külügyminisztere volt az idei nagyköveti értekezlet díszvendége. Anélkül, hogy Jan Kohouttal bármi bajunk lenne, valljuk meg, a korábbi évek névsorát nézve a meghívott személye kissé kilóg a sorból. Kérdés, mit akart ezzel üzenni a külügy? Ha arra volt kíváncsi, hogyan lehet egy olyan lehetőséget, mint a soros elnökség elrontani, a választás helyes. Tanuljunk inkább a mások hibáján, különben – az előkészületeket látva – 2011-ben hasonló sorsra juthatunk mi is. Kohout meghívása logikus lehetett volna a szlovák–magyar feszültség fényében is, a cseh külügyminiszter azonban láthatóan óvakodott állást foglalni a vitában, s hallani sem akart valamiféle közvetítő szerepről. Marad tehát megoldásként, hogy nem akadt más, aki eljött volna Budapestre. S nem a nyári forróság miatt. Jóval inkább azért, mert Magyarország az elmúlt években erősen leértékelődött. Miközben itthon új stratégiáról vitatkoztak a pártok, s még a napokban is száznapos diplomáciai offenzíváról hallhattunk, a külpolitikai érdekérvényesítés mögül (lásd szlovák nyelvtörvény) már rég elfogyott a háttér. Egy szétesett társadalom és a megroggyant gazdaság ugyanis aligha nevezhető annak. Ilyen szempontból a belpolitikai vákuumban, átmeneti állapotban nagyon is reális helyzetértékelésről tanúskodik a választás. (S. G.)


Aki nagyon kíváncsi, kezdheti keresni a Sanghajtól nyugatra, a szárazföld belsejében található 20-30 millió lakosú nagyvárost – utalt a leendő magyar külképviseletre Balázs. A magyar külügyminiszter kifejtette, a Bajnai-kormány nem készített új külpolitikai programot, ugyanakkor új stílust vezetett be. A budapesti diplomácia vezetője kitért a 2011-ben esedékes magyar uniós elnökség előkészületeire is. A költségvetéssel kapcsolatban megjegyezte, már folyik a mintegy 750 fős elnöki stáb felkészítése, ám ebből még mindig lehet mit lefaragni, hogy kevesebb legyen. Emlékezetes, Balázs még idén május végén kijelentette, a magyar elnökségi felkészülésre szánt 3,9 milliárdos összegből egy forintot sem vonnak el.
Balázs Péter mellett felszólalt Szili Katalin leköszönő országgyűlési házelnök, aki a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) szeptemberi brüsszeli irodanyitása kapcsán megjegyezte, a képviselet így az EU felé is hatékonyabban közvetítheti a Kárpát-medencei magyarság érdekeit. Az értekezleten szó esett a szlovák parlament által elfogadott, Magyarország szerint a szlovákiai magyar kisebbség jogait súlyosan sértő államnyelvtörvényről. A szeptemberben életbe lépő törvény – amelyet a konferencián felszólaló Bajnai Gordon miniszterelnök is problematikusnak tartott – Balázs Péter szerint túl mélyen avatkozik be a magyar kisebbség mindennapjaiba, és eddig nem ismert elvek alapján szankcionál. A külügyminiszter közölte, Magyarország az EBESZ kritikai megjegyzéseit tartja mérvadónak. Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter ugyanakkor tegnap kifejtette, az EBESZ állásfoglalása szerint a módosítás összhangban van a nemzetközi normákkal.
Balázs Péter – a vendégként meghívott cseh külügyminiszterrel, Jan Kohouttal közösen – azt is bejelentette, idén augusztusban Jan Fischer cseh kormányfő, az év második felében Václav Klaus államfő is hazánkba látogat, akárcsak – a páneurópai piknik augusztus 19-i találkozójának 20. évfordulója kapcsán – Angela Merkel német kancellár.
Illegitim a Fidesz azon kérése, hogy a kormány a következő választásokig függessze fel a stratégiai helyekre való nagyköveti kinevezéseket – mondta Szabó Vilmos külügyi államtitkár, és közölte: tovább folytatódnak a nagykövetcserék. A magyar külügyi vezető Somogyi Ferenc amerikai nagykövet idő előtti leváltásával kapcsolatos újságírói kérdésre csak annyit közölt, a nagyköveteket bizonyos időközönként le szokták váltani.
Nincs az a diplomáciai offenzíva, amely jelenleg helyre tudja állítani Magyarország tekintélyét – értékelte a Bajnai-kormány első száznapos külügyi teljesítményét Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint ezt a bizalmat csak egy új és jó kormányzati teljesítmény képes visszaszerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.