Magyar nóta

Hétfőn Magyarország pozsonyi konzulátusa előtt gyertyás felvonulást tartott a Szlovákiai Roma Kezdeményezés pártja, hogy tagjai szolidaritásukról biztosítsák a magyarországi cigányokat. Bajnai Gordonnak címzett levelükben „élesen elítélték a romákat ért támadásokat és a sorozatos gyilkosságokat”. Alexander Patkoló, a párt elnöke – aki a Galánta melletti Vízkeletről származik, és apai ágon romungró – ugyanis attól tart, hogy Magyarországról „exportálódik az extrémizmus Szlovákiába”.

Neszméri Sándor
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szlovákiai Roma Kezdeményezés pártja milyen kapcsolatban áll a szlovák kormánnyal, illetve a koalíciós pártokkal?
– Igazából nincs élő kapcsolatunk a kormánnyal, csak szimpatizálunk vele, támogatjuk, mert tetszik szociális programja. Korábban a Meciar úr vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal volt szoros az együttműködésünk, egy ideig a székházukban volt az irodánk, de ez a kapcsolat megszakadt, komolyabb együttműködés pártszinten sincs a kormányzó erőkkel. Dusan Caplovic úrral, aki a kormány roma ügyekért is felelős alelnöke, persze tárgyaltunk a kormányalakításkor és azóta is, neki elmondtuk elvárásainkat.
– Az önök pártja a legrégibb szlovákiai roma párt, gondolom, kiforrott programjuk van, konkrét dolgokat tudtak javasolni a miniszterelnök-helyettes úrnak. Mit tartottak a legfontosabbnak, és mit sikerült a Fico-kormány megalakulása óta megvalósítani javaslataikból?
– Természetesen átfogó programunk van a romák felzárkóztatására, amit el is mondtunk Caplovic úrnak, hangsúlyozva a munkahelyteremtés és az oktatás fontosságát, de szerettük volna azt is elérni, hogy azokat a területeket, amelyeken a romák élnek, kapják meg a helyi önkormányzatok vagy az ott élő romák, mert akkor egyszerűbb lett volna e telepek infrastrukturális fejlesztése, és méltóbb körülmények között élhetnének a romák. Ez lenne talán a feltétele annak is, hogy hatékonyabban tudjuk felhasználni az Európai Unió romáknak fenntartott alapjait. Sajnos az oktatásügyben nagy gondok vannak, számtalan hír érkezik arról, hogy szegregálják a romákat, hogy önálló osztályba kényszerítik őket, de sok esetben még az ebédlőkben is megkülönböztetik őket, nem kapnak porcelántányérokat és alumíniumkanalakat, csak műanyagból készülteket – és hasonlók. Az is gond, hogy sok roma gyereket küldenek úgynevezett speciális vagy kisegítő iskolába, szóval az iskolarendszerünk csak úgy ontja a félművelt vagy csaknem analfabéta roma fiatalokat. Ezeket a gondokat mielőbb meg kellene oldani.
– És sikerült előbbre lépni? Az oktatásügy gondjai is nagyok, elismerem, viszont talán a roma telepek felszámolása lenne a legfontosabb, hiszen a pozsonyi Komensky Egyetem felmérései szerint azokon szinte tarthatatlan a helyzet, a romák a legelemibb higiéniai szokásokat sem ismerik.
– Sajnos az oktatásügyi minisztérium nem lépett szándékaink szerint, azt mondják, ők nem tapasztalják a szegregációt, pedig biztos vagyok abban, hogy ők is tudnak konkrét esetekről, hiszen mi magunk figyelmeztettük őket a megkülönböztetésről, ám semmi sem változott. Való igaz, hogy a roma telepeken katasztrofális állapotok uralkodnak, nem a XXI., hanem a XI. századra emlékeztetőek az ottani viszonyok, de nem sikerült elérnünk, amit javasoltunk, terveztünk, nem ment át a romák tulajdonába a belakott földterület, s úgy tudom, ilyen döntésre nem is készül a kormány. Pedig a helyzet egyre rosszabb. A rendszerváltás tájékán mintegy kétszáz ilyen roma telep volt. A rendszerváltást követően nem javult, romlott a helyzet. A szocializmusban mindenkinek dolgoznia kellett, a vadkapitalizmus, amely aztán ránk köszöntött, leginkább a romákat sújtotta. Elvesztették állásukat, egyre szegényebbek lettek, elvesztették lakásaikat, oda költöztek, ahová tudtak. Tudja, mi, romák szeretünk nagy kollektívában élni, bizonyos értelemben ez a jellegzetességünk okozta, hogy ezeken a lerobbant telepeken koncentrálódtak sokan, szóval a lényeg, hogy mára nem felszámolódtak a roma telepek, hanem számuk megsokszorozódott, immár hétszáz ilyen szörnyűséges telepet tartunk nyilván országszerte.
– De ha semmi nem valósult meg céljaikból, akkor miért támogatják a kormányt?
– Mert szociálisan érzékeny, és a gazdasági válság idején sem akarja az emberekre hárítani a krízis terheit, s ez a romáknak is jó.
– Csakhogy Robert Fico kormánya virágzó gazdaságot vett át a korábbi Dzurinda-kormánytól, az ország gazdasági növekedése meghaladta a tíz százalékot, és még tavaly is 6,5 százalékos volt a növekedés, mégsem fordítottak pénzt a romák felzárkóztatására az önök elképzelése szerint.
– Ez igaz, de így volt korábban is. 1998-ban Meciar úréknak én dolgoztam ki a roma programot, pénz is volt hozzá, de elvesztette a választásokat, Dzurindáék pedig leállítottak mindent, mert új célokat fogalmaztak meg. Most is az a baj, hogy ami 2006-ig elindult, azt a Fico-kormány nem folytatta, most két évig megint új programokon dolgoztak, nem tudom, milyenek azok, mert még nem indultak be. Ráadásul most már másodszor váltották le a roma kormánybiztost, két hónapja üres a poszt, ami nagyon nem jó, hiszen az Európai Unióból 170 millió eurót lehetne lehívni a romák felzárkóztatására.
– Robert Fico és kormánya meglehetősen sokat ad saját népszerűségére, olykor talán túlzásba is viszi ezt. Ugyanakkor nyilván ön is tudja, elnök úr, hogy a szlovákiai közvélemény-kutatások azt mutatják, a többségi lakosság nagy arányban táplál előítéleteket a romákkal kapcsolatban, a megkérdezettek 70–75 százaléka úgy nyilatkozik, nem szeretné, ha roma lenne a szomszédja, 90 százaléknyian utasítják el azt, hogy roma kerüljön a családjukba. Nem ezzel függ véletlenül össze a kormány semmittevése?
– Erre a kérdésre nem tudok válaszolni, tény azonban, hogy régóta nagy a romaellenes hangulat, de azt kell mondanom, ez egész Európára érvényes, s ennek vélhetően történelmi okai vannak, mélyen gyökereznek. Éppen nemrég beszélgettem erről szakemberekkel, s a problémák gyökereivel visszamentünk egészen a X–XI. századig, amikor is alakultak az államok, terjeszkedett a kereszténység, új rend volt kialakulóban különböző megkötésekkel. Ebbe a folyamatba érkeztek idegenként a romák, akiknek más volt a nyelvük, más a bőrszínük, de ami talán a legfontosabb: vándoréletet éltek, nem lehetett őket földhöz kötni, nem tudták velük szemben érvényesíteni a különböző törvényeket, szabadon éltek, gyakorlatilag öntörvényűen – s ez irritálta a lakosságot. Igazából évszázadokon keresztül húzódott ez az állapot, s talán erről sokkal többet kellene beszélni, hogy megértsék az emberek, akkor talán oldódnának az előítéletek.
– A romákkal nem kellene erről elbeszélgetni? A telepeken mintha ugyanez az öntörvényűség irányítaná életüket, függetlenül attól, hová fejlődött a társadalom, beleértve az integrálódott romákat is.
– Biztosan sok lenne a teendő ezen a téren is, csak az a baj, hogy vannak a kormánynak különböző szociális programjai, s amikor erről el kell számolnia a társadalommal, akkor kiderül, hogy a támogatások tetemes részét a romákra fordítják, s olyankor megrökönyödnek az emberek, mondván: hát én dolgozom, adózom, ők meg csak élvezői a vívmányoknak, s ez vált ki romaellenes hangulatot.
– A sok szlovákiai probléma ellenére önök mégis Bajnai Gordon magyar miniszterelnöknek és a Magyar Országgyűlésnek írtak aggódó levelet a magyarországi romák miatt. Mi volt ezzel a céljuk?
– Elsősorban szolidaritásunkat akartuk kifejezni a magyarországi romákkal, mert az őket ért támadások aggodalomra adnak okot. És úgy érezzük, hogy teret nyertek Magyarországon olyan erők, olyan emberek, amelyek, akik visszaélnek a túlságosan liberális szólásszabadság-felfogással, és romaellenes hangulatot keltenek. Szerintünk ennek tudható be, hogy úgy támadják a romákat, mint a XIX. században a Ku-Klux-Klan Amerikában a feketéket, és ez megengedhetetlen. Tudja, nemrég voltam Auschwitzban, a roma holokausztra emlékeztünk, csak ott tudatosítja az ember, micsoda szörnyűségeket szül a téves ideológia, ha időben nem lépnek fel ellene. Hitlert lebecsülték, hagyták, hogy tegyen, amit akar, aztán a zsidók és a romák, később a fél világ kárát látta ennek. Egyszerűen félünk, hogy a magyarországi hangulat átterjed Szlovákiába is, hogy itt is fokozódik a romaellenes hangulat. Hiszen a múlt héten már Szentmihályfalván is romaellenes tüntetés volt.
– Elnök úr, a félelmeket megértem, csak azt nem, miért a magyar konzulátus előtt tüntettek, miért kizárólag a magyarországi események okoznak önöknek gondot. A szentmihályfalvai rendezvényt a Slovenská Pospolitost szervezte, amely honlapján egyértelművé tette, hogy a csehországi Munkáspárt példáját követik, amelynek tagjai Litvínovban nemcsak rátámadtak a romákra, de a rendőrséggel is összetűzésbe keveredtek – a magyarokat meg sem említették. Mégsem a cseh nagykövetség elé vonultak…
– De korábban írtunk a cseh nagykövetnek is, ne higgye, hogy magyarellenesek vagyunk. Csak, tudja, sok magyarországi ismerősünk, rokonunk van, zenészek is, akik öregbítették Magyarország hírét külföldön is, gazdagították a magyar kultúrát, hiszen az úgynevezett magyar nóta a roma népzene hagyományára épül. És ha azt halljuk, hogy az ilyen emberek félnek már kimenni az utcára, meg kell szólalnunk.
– A szlovák újságíróknak is feltűnt azonban, hogy Magyarországgal kapcsolatban szinte szó szerint azt mondta, amit Robert Fico Gyurcsány Ferencnek néhányszor a szemére hányt, nevezetesen a „magyarországi extrémizmus exportjáról” beszélt. Ez csak véletlen, vagy közeledési szándék a szlovák kormánykoalícióhoz?
– Vannak dolgok, amelyeket szinte mindenki azonosan vagy hasonlóan fogalmaz meg. Ez csak véletlen, mi, romák azt tapasztaljuk, hogy mindenütt erősödnek a szélsőséges erők, erősödik a romaellenes hangulat, s ez aggodalommal tölt el bennünket. A roma holokauszt 65. évfordulójának megemlékezései vannak mögöttünk, most érzékenyebben éljük meg embertelen üldöztetésünket, ezért figyelmeztetünk arra, hogy Európa-szerte erősödik a szélsőségesség. Tényleg nem vagyunk magyarellenesek.
– A sajtó képviselői a már idézett kijelentések miatt mégis arról beszéltek, így akarják elnyerni Robert Fico és Dusan Caplovic szimpátiáját, akik köztudottan jó kapcsolatot ápolnak a csehországi politikusokkal – a magyarokkal már kevésbé –, s a szlovák kormányhatalomnak jó, ha elterelhetik a figyelmet a hazai gondokról, különösen akkor, ha ezt az érintettek, ez esetben önök teszik. S teszik mindezt azért, mert szeretnének részt venni az ön által is említett uniós eurómilliók elosztásában.
– Ez teljességgel alaptalan vád, mi párt vagyunk, annak pedig nincs joga pályázatokat készíteni, támogatásokat elnyerni. Mi csak félelmeinknek adtunk hangot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.