Zavarhatom most, vagy éppen kezelésen van?
– Nem zavar, parkolok.
– Parkol? Hát már tud vezetni?
– Járógipsz van rajtam, úgyhogy igen, tudok.
– Előfordult már pályafutása során ekkora különbség két egymást követő szezonja között, hogy az egyikben szinte minden sikerül, a másikban szinte semmi, mert sorozatos sérülések érik?
– Szerencsére még nem. Május 8-án a budapesti Világkupa vívása alatt elszakadt a combizmom, így a lipcsei Eb-szereplés lehetősége elszállt. A gyógyulás után újult erővel vágtam bele a felkészülésbe, ám egy városligeti futás közben kiment a jobb bokám, meglazultak a szalagok. Minden második héten előjött ez a gond, az országos bajnokság előtt aztán Tatán vívás közben aláfordult a bokám, s bekövetkezett a szakadás. Az Eb után se ob, se vb!
– Lelkileg hogyan viselte a megpróbáltatásokat?
– Az első sérülés jobban megfogott, soha nem jutott eszembe, hogy verseny közben megsérülhetek. A második csak hab volt a tortán, hiszen csőstül jön a baj. Abban bízom, hogy többé nem fordul elő.
– Korábban érte már hasonló sérülés?
– 2003-ban Mexikóban az ifjúsági vb csapatversenye során harmincöt másodperccel vezettünk a futás előtt, nagy esélyesként poénkodtunk, belelökdöstük egymást a medencébe, nekem meg kiment a bokám, mint most, pont annyira, hogy nem tudtam lefutni a távot. Így lett az aranyéremből visszalépés. De ez inkább amolyan ifjonti hülyeség volt, mint óriási balszerencse. A mostani sérüléseket a sok edzés okozta inkább lelki, mint testi fáradtságra vezetem vissza. Bődületes munkát végeztünk a télen, s amikor jött az első gond, utána próbáltam gyorsan eloltani a tüzet, erre következett a félrelépés.
– Ha a válogatott keret tagjait nézzük, ön a szakadásai, Horváth Viktor vérnyomásproblémái miatt hagyja ki az egész idényt, a jelenleg legjobb formát mutató Marosi Ádám felépüléséhez évek kellettek korábbi lábtörése után, Németh Róbertnek még benne van a fém a kezében, Tibolya Péternek két esztendeje tört el a kulcscsontja. Ennyire veszélyes üzem az öttusa?
– Noha nálunk a lovaglás vagy a vívás komoly rizikófaktor, ez nem speciálisan az öttusa, hanem az élsport velejárója. Biztos, hogy a jövő héten kezdődő atlétikai vb kétezer indulójából is többen szét fognak szakadni a túledzettség vagy a nem megfelelő erősítés miatt. Ez olyan, mint az építkezés, valami biztosan a fejünkre esik, vagy egy tégla, vagy más. Most az enyémre esett, de a szüleim, a barátnőm, a barátaim segítségével próbálom átvészelni ezt az időszakot. Elkezdtem járni az úgynevezett fénykezelésre, ami állítólag csodákat tesz, s nekem is használ, bár több szakmabeli úgy véli, a lassabb, de biztosabb gyógyulás jobb lenne. Ebben is van igazság, de talán érthető, hogy mohó vagyok, s minél hamarabb újra egészségesen versenyeznék.
– Tavalyi sikereit a régi lebonyolításban aratta. Mit szól az új szabályokhoz, az idei eredményekhez?
– Amikor korábban beszéltünk, elleneztem a módosításokat, hiszen ha valamiben jó vagyok, akkor természetszerűleg nem örülök semmilyen változtatásnak. Ám azóta a véleményem is megváltozott, tetszik az egész. A lipcsei Eb-t interneten követtem, és roppant izgalmas volt, ég és föld az előző rendszerhez képest. A többi szám ugyan kicsit háttérbe szorul a kombinált mögött, főleg a lányoknál, ahol akár hatszáz pontot is egymásra verhetnek a zárótusában. Szakmai szempontból a felkészülés is teljesen átalakult, az itteni lövészetnél a határozottság a fontos, nem a korábban sulykolt precizitás. Úgy látszik, az „egy életem, egy halálom” stílus a nyerő. A csúcsom öt lövés 20,8 másodperc alatt, s mivel hosszabb célozgatással 35-40 másodperc alatt végeztünk egy sorozattal, látszik, hogy bőven belefér a hiba, csak gyorsan kell csinálni az egészet.
– Mit jósol a jövő héten kezdődő londoni vb-re?
– Ki akartam menni, de nem sikerült, megint marad az internet. Ha a fiúk elbírják a feszültséget, akkor a magyar csapat simán világbajnok lehet, egyéniben nyolc-tíz ember odaérhet a dobogóra, az új szabály összébb hozza a mezőnyt.
– Fáj majd a szíve, hogy nem lehet ott?
– Fáj, mert nagy viadal lesz, ráadásul az olimpiai helyszíneken. Azért is sajnálom ezt az idényemet, mert a rutinszerzésre szerettem volna felhasználni. De végül is csak a versenyzés maradt ki, a munka nem vész el. Lassan leveszik a gipszet, elkezdek biciklizni, s októbertől jöhet az érdemi munka. Nekem az ad biztonságot, ha tudom, milyen sokat végeztem el a felkészülés során. Persze sérülés nélkül.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
