Nem kizárt, hogy a szocialisták viszonylagos belső békéjének záloga, vagyis az év végi tisztújítás elmarad. A Népszabadság minderről annak kapcsán írt, hogy az MSZP országos elnöksége, az Országos Választási Bizottság, valamint a megyei elnöki kar tegnapelőtt tanácskozást tartott a hogyan továbbról. Az eszmecsere egyik hangsúlyos eleme volt az a tény, hogy a párt népszerűsége továbbra is folyamatosan csökken; valamint az is, hogy hogyan kellene nekivágni az országgyűlési választás kampányának.
Az MSZP-ben a katasztrofális európai parlamenti választások utáni rendkívüli kongresszuson az a döntés született, hogy egyelőre lényegében minden marad a régiben, bár az ifjak számára szeptember 5-től – ha a választmány úgy dönt – komoly szerep juthat a párt választási bizottságában. A generációs jellegű belső viszály elcsitításának másik eleme az volt, hogy az ez év végén, decemberben tartandó kormányfőjelölő kongresszuson a pártelnökség tisztújítására is sor kerül. Ez utóbbi kerülhet veszélybe, ugyanis a tisztújításhoz alapszabály-módosítás is kellene, ehhez pedig szükséges a kongresszusi küldöttek kétharmadának támogatása. Erre pedig nem lehet mérget venni, ezért a jelenlegi elnökség azon elképzelése valósulhat meg, amely szerint tovább kellene tologatni a tisztújítást egészen a parlamenti választások utánra.
A lap arról is beszámolt, hogy az MSZP egyes belső köreiben az is felvetődött, hogy Bajnai Gordonnal fussanak neki a választásoknak, noha a válságkabinet vezetője csak a választásokig vállalta megbízatását. Hogy Bajnaival mégis komolyan számol az MSZP, arra viszont az is utal, hogy a közelgő parlamenti kampányban hangsúlyos szerepet kap majd az ideiglenes kormány teljesítménye is.
– Az MSZP sem előre hozott választást, sem előre hozott kampányt nem akar, de nagyobb sebességre kapcsolt a tavaszi választásokra való felkészülésben – nyilatkozta Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke tegnap az MTI-nek. A tisztújításról azt mondta: a párt július eleji kongresszusa nagy többséggel fogadta el a politikai menetrendet, ez adhat reményt arra, hogy meglesz az alapszabály módosításához a kétharmados többség.
A German About-Face? Leading Daily Cites Paks Nuclear Power Plant as Example
