Nagy hiba volt az áfaemelés

Értelmetlen döntés volt az áfát 20-ról 25 százalékra emelni, a lépés ugyanis megnövelte a költségvetés kamatterheit, versenyképességünket pedig tovább rontotta – mondta lapunknak tegnap Heim Péter. Az Atticus Investments Zrt. vezérigazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy ha az IMF nem adott volna egyéves fizetési haladékot hazánknak, akkor nagy bajban lennénk.

Munkatársunktól
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig hoz pluszbevételt az államkasszának az áfa megemelése, amely hazánk versenyképességét tovább rontja – mutatott rá tegnap lapunknak nyilatkozva Heim Péter, az Atticus Investments Zrt. vezérigazgatója. A közgazdász szerint az áfa és a jövedéki adó megemelése a jövő évben 320 milliárd forinttal növelheti a költségvetési bevételeket, ám a lépés nyomán a büdzsé kamatterhei is magasabbak lesznek, méghozzá 200-250 milliárd forinttal. Ennek oka, hogy az áfaemelés meglódítja az inflációt, emiatt viszont a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem tudja csökkenteni az alapkamatot, ez pedig drágán tartja az államadósságunk finanszírozását is. A szakember számításai szerint az adóemeléssel így mindössze százmilliárd forint körüli pluszbevételre tehet szert az állam, gyorsuló pénzromlás és romló versenyképesség mellett, vagyis az áfa megemelése értelmetlen döntés volt.
A Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) felvett hitelünkkel kapcsolatban Heim arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a nemzetközi szervezet nem hosszabbította volna meg egy évvel a kölcsön türelmi idejét és futamidejét, akkor azt a magyar kormánynak mindenképpen kérelmeznie kellett volna, mivel 2011 januárjában nem tudtuk volna elkezdeni a törlesztést. Mint mondta, a visszafizetés ütemezése így is feszes lesz hazánk számára, és csak akkor tudjuk megúszni a hitelszerződés további módosítását, ha az államháztartás GDP-hez mért hiányát 2012-re két százalék alá tudjuk szorítani. Ha ezt a szintet 2012-ben nem tudjuk elérni, akkor megint újra kell tárgyalnunk az IMF-szerződést, ám korántsem biztos, hogy ebbe a szervezet bele is egyezik – fűzte hozzá a közgazdász, aki szerint mindehhez további, a GDP egy százalékának – azaz mintegy 270 milliárd forintnak – megfelelő újabb kiigazítás szükséges a büdzsében. A gazdaság növekedése 2011-ben 2-2,5 százalékra, 2012-ben pedig 3,5-4 százalékra gyorsulhat fel, s ha továbbra is fennmarad a költségvetési szigor, akkor 2014-ben elérhető a nullaszázalékos deficit, azaz az állam pontosan annyit fog költeni, mint amennyi a kiadása – tette hozzá. Heim szerint ha a következő kabinetnek nem sikerül tovább mérsékelnie a költségvetési hiányt, akkor nem tudjuk megújítani a lejáró adósságainkat, ami újabb krízishelyzethez vezethet. A közgazdász ezért kulcskérdésnek nevezte, hogy a gazdaságpolitikát és a költségvetési politikát teljesen új dimenzióba helyezze a következő kormány.
Mint ismert, múlt héten tette közzé a Pénzügyminisztérium, hogy hazánk a tavaly novemberi hitelcsomag futamidejére és türelmi idejére egyaránt egyéves haladékot kapott az IMF-től, így a kölcsönünk visszafizetési határideje a korábbi 4 év helyett 5 év lett, míg a türelmi idő 2 év 3 hónap helyett 3 év 3 hónap. A fizetést ennek értelmében 2012 januárjában kell megkezdenünk, de törlesztenivaló 2016-ra is marad. A nemzetközi szervezet hetente módosított mértékű és negyedévente fizetendő kamatot számít fel a felvett kölcsönök után, amit kamatfelár terhel. Miután hazánk már az első, tavaly novemberi részlet lehívásakor kimerítette kvótája háromszorosát, az összes többi lehívásunkra a legmagasabb, kétszázalékos felár érvényes.
A költségvetés kamatkiadásai már az áfaemelés előtt is rekordot döntöttek. Az idei első fél évben összesen 661 milliárd forintot kellett az államadósság kamataira kifizetni, egész évben pedig a pénzügyi tárca legutóbbi előrejelzése szerint 1202 milliárd forintot, a társasági adóbefizetések több mint kétszeresét kell erre a célra fordítani. A kamatteher térségi viszonylatban is kiugróan magas: míg hazánkban meghaladja a GDP 4 százalékát, addig Szlovákia kamatokra a GDP-jének 1,4, Csehország 1,1, Lengyelország pedig 2,4 százalékát fizeti ki. Az MNB kimutatása szerint lemaradásunk kétharmadát a versenytársainknál jóval nagyobb államadósság magyarázza, míg a fennmaradó egyharmadot a magasabb hozamok jelentik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.