EL PAIS
A spanyol El País is megírta egy felmérés meglepő eredményét: a spanyolországi salamancai egyetem közvélemény-kutató csoportja szerint a portugálok 40 százaléka nem ellenezné a spanyol és a portugál állam politikai unióját. A megkérdezett spanyolok kevésbé lelkesednek a gondolatért, csak 30 százalékuk támogatna egy ilyen elképzelést. A spanyol– portugál unió nem ismeretlen a történelemben: 1580–1640 között nem önként, de egyesült a két ország.
REUTERS
Egyre többen küzdenek súlyfelesleggel az Egyesült Államokban, s ez a tény már érzékelhetően kihat az ország gazdaságára is. Az elhízásból adódó betegségekre évente immár 147 milliárd dollárt, az egészségügyi kiadások nagyjából tíz százalékát költi Amerika, írja a brit hírügynökség. A téma elismert szakértője, Tomas Frieden mindezek kapcsán megjegyzi, össztársadalmi problémáról van szó, hiszen az amerikaiak 26 százaléka túlsúlyos. Figyelmeztető, hogy az elmúlt tíz évben számuk 37, az ebből következő megbetegedésekre költött összeg pedig 89 százalékkal nőtt. Mint az amerikai kutató megjegyzi, az elhízás következtében problémákkal küszködők évente 1429 dollárral, azaz 40 százalékkal költenek többet gyógyszerekre és általában a gyógyításra, mint a többiek.
4P
Cáfolja az ukrán labdarúgó-szövetség elnöke, Hrihorij Szurkisz azt a Michel Platininak tulajdonított kijelentést, miszerint az UEFA elvenné Kijevtől a 2012-es foci Eb rendezési jogát. Mindazonáltal figyelmeztető, hogy az előkészületekben tapasztalható általános lemaradás ellenére az országot különösen sújtó válság miatt a kormány 22,4 százalékkal, azaz 16,5 milliárd dollárral csökkenti a stadionépítésre és az infrastrukturális beruházásokra meghatározott összeget. Idén a központi költségvetésből 909, míg az érintett önkormányzatok büdzséjéből 232 millió dollár jut az Euro– 2012-re.
THE JERUSALEM POST
Nem engednek be katonai egyenruhában vendégeket egy tel-avivi bárba, derítette ki a hadsereg rádiója, amelyről a befolyásos jeruzsálemi lap adott hírt. A vegetáriánus ételeiről és baloldali – békepárti – gondolkodású vezetőiről ismert Rogatka (parittya – oroszul) bárba a hadsereg két katonát küldött, akiket rövid vita után kidobtak. A pincér szerint a katonaruha népirtást és erőszakot jelképez, szabályosan undort érez, ha ránéz, ezért nem fogadható el a bár vendégei számára. A Rogatka önmagát anarchista kommunaként jellemzi, és nem vásárol olyan termékeket, amelyeket a megszállt területek zsidó telepein készítettek. Az ügy olyan port vert fel, hogy még a parlamentben is foglalkoztak vele, egy képviselő arra kérdezett rá a legfőbb ügyésznél, vajon megszegett-e bármilyen szabályt a bár, mikor visszautasította a katonák beengedését.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
