Odaláncolva az íróasztalhoz

Új, határozott idejű, 2015-ig szóló munkaszerződéseket írhatott alá az utóbbi hetekben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal néhány vezetője, mások már eddig is így dolgoztak. A hivatal tájékoztatása szerint a határozott idejű munkaszerződést a törvényeknek megfelelően kötötték – az elnökön kívül további 19 vezetővel. Hogy miért most, arra nem kaptunk választ.

Dénes Zoltán
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) módosította a szervezet néhány munkaszerződését. Az érintett vezetők a szokásos, határozatlan időre szóló köztisztviselői szerződés helyébe egy határozott idejű, 2015-ig szóló szerződést írhattak alá. Megkeresésünkre Karner Melitta, az MVH sajtószakreferense arról számolt be, hogy határozott idejű vezetői kinevezéssel azok a munkatársaik rendelkeznek, akiknek a köztisztviselői törvény ezt a lehetőséget biztosítja. Karner szerint ez nem szokatlan megoldás, hiszen egyes vezetők – például a hivatal elnöke – már 2007 óta, a határozott időre szóló kinevezéseket szabályozó közalkalmazotti törvény hatályba lépése óta így dolgoznak. Az MVH elnökét egyébként Gráf József agrárminiszter még 2005 elején nevezte ki a hivatal élére. Vagyis két évig dolgozott szokásos köztisztviselői kinevezés alapján, majd amint életbe lépett az említett 2007-es törvény, amely lehetőséget adott a határozott idejű kinevezésre, hatéves határozott idejű szerződést kapott.
Az MVH kommunikációs referense fontosnak nevezte azt is, hogy az MVH-nál más vezetőkkel és az érdemi munkát végző többi köztisztviselővel nem munkaszerződést kötnek, hanem kinevezési okiratban határozzák meg a köztisztviselői jogviszony tartalmát. Mint mondta, a gazdasági társaságoknál alkalmazott munkaszerződéshez képest a köztisztviselői törvény szigorú szabályokban határozza meg az alkalmazási feltételeket.
Kérdésünkre, hogy a szerződéseket miért most változtatták meg, s miért úgy, hogy azok 2015-ig szóljanak, nem kaptunk választ. Mindez azért lett volna érdekes, mert – mint arra a Magyar Nemzet korábban fényt derített – a horribilis öszszegű BKV-s végkielégítések is a határozott idejű munkaszerződések következtében voltak kifizethetők. Karner Melitta lapunkat arról tájékoztatta, hogy az MVH-vezetők esetében a végkielégítés mértékét nem foglalták bele számszerűen a szerződésekbe. A szervezet vezetői esetében a végkielégítésre ugyancsak a köztisztviselői törvény szabályai vonatkoznak, vagyis annak mértéke a közszolgálati jogviszonyban töltött időtől függ – fejtette ki az MVH kommunikációs munkatársa.
A szervezet 2008-as költségvetési alapokmánya szerint az MVH-nál 1152 fő dolgozik. Ebből 457 fő a budapesti központban, 677 fő a vidéki kirendeltségeken. Számításaink szerint jelenleg az elnökön és két helyettesén kívül 9 főosztályvezető, 7 igazgató és 19 kirendeltségvezető dolgozik az MVH-nak. Ezen létszámadatokat az MVH is megerősítette. Tájékoztatásuk szerint határozott idejű vezetői kinevezéssel kizárólag az elnök és a 19 kirendeltségvezető rendelkezik, vagyis összesen 20 fő. Az MVH jelenlegi elnöke, Margittai Miklós már 2005 óta ül a székében. Kinevezését Gráf József agrárminiszterré válásának köszönheti, az új tárcavezető ugyanis elődjét, Szőke Miklóst tette felelőssé a vidékfejlesztési támogatások késedelmes kifizetéséért, s szinte első lépéseinek egyike volt a vezetőcsere. Az üzemszervező agrármérnök Margittai azóta, vagyis négy éve vezeti a szervezetet. Az uniós és hazai agrárpénzek kifizetésének lebonyolításával foglalkozó MVH személyi kiadásokra mintegy 4,6 milliárd forintot fordíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.