Párhuzamos közpénzköltés Pécsett

Bár jó ideje létezik az Európa kulturális fővárosa (EKF-) program lebonyolítására hivatott menedzsmentközpont Pécsett, mégis ötvenötmillió forint közpénzt kell további menedzsmentszolgáltatásra költeniük.

Bóka Máté Ciprián
2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs csaknem negyvenmilliárdból valósítja meg a 2010-es EKF-programot, amelynek keretén belül számos beruházást hajtanak végre részben a Baranya megyei önkormányzat és a Pécsi Tudományegyetem részvételével. A projektek között szerepel a koncert- és konferenciaközpont, illetve a tudásközpont mellett a nagy kiállítótér építése, megújítása, valamint a város köztereinek újjávarázsolása is. A legnagyobb munka azonban a 10,9 milliárdos költségkeretű Zsolnay kulturális negyed. Mint a napokban kiderült, a városnak e projekt keretében úgynevezett menedzsmentszolgáltatásokat is igénybe kell vennie 55 millióért: a „szolgáltatások” között szerepel például az elszámoláshoz kapcsolódó kifizetési kérelmek és az előrehaladási jelentések összeállításában történő közreműködés, illetve a megkötött szerződések előrehaladásának követése. Csakhogy szinte ugyanilyen feladatkörrel rendelkező munkatársak dolgoznak ezen a projekten a Pécs 2010 Menedzsmentközpontban is.
Egy minapi bizottsági ülésen a jobboldali Összefogás Pécsért Egyesület képviselője, az őszi időközi parlamenti választáson a Fidesz jelöltjeként induló Kővári János ezért arcpirítónak nevezte a tízmilliók kifizetését, s azt kérte Merza Péter fejlesztési igazgatótól, hogy „jobb ötlettel álljon elő”.
Merza minderre úgy reagált, hogy Kővárinak előbb tájékozódnia kellene a pécsi projektek pályázati szabályozásáról – ugyanakkor elismerte, hogy más pécsi EKF-es beruházásoknál ilyen szolgáltatást nem vettek igénybe. Az igazgató azzal védekezett, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel (NFÜ) folytatott tárgyalások során sikerült elérniük, hogy más projekteknél a menedzserszolgáltatásokra fordítandó pénzt a kiviteli munkákra költhessék, azok ugyanis meghaladták az előzetesen tervezett keretet – a Zsolnay kulturális negyed esetében viszont bőven belül maradtak a költségkereten, ezért az NFÜ ragaszkodott a menedzsmentszolgáltatások elvégzéséhez.
A bruttó ötvenötmillió forint közpénzt tehát vélhetőleg olyan feladatokra költik, amire korábban nem volt szükség. Ráadásul mindössze valamiféle minőségbiztosítási szerepe lesz csupán a közbeszerzésen majdan nyertes cégnek, miközben a Zsolnay kulturális negyed városi projektmenedzsmentjének munkaköri leírása szinte szó szerint megegyezik a majdani külsős menedzsment feladatkörével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.