Már lehet pályázni a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) zöld beruházási rendszer (ZBR) elnevezésű energiahatékonysági támogatására. A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) Nemzeti energiatakarékossági programjára (NEP) még holnapig várniuk kell a pályázóknak – s ezzel talán a két program közti egyik legnagyobb különbséget el is mondtuk. A két kiírás ugyanis számos ponton fedi egymást, miközben céljuk ugyanaz: ösztönözni a lakosságot az energiatakarékossági beruházások megvalósítására.
A ZBR-ben a közlés szerint csak az iparosított technológiával épült – vagyis panel – lakóházak pályázhatnak, például a fűtő- vagy meleg vizes rendszerek korszerűsítésére, felújítására. Ugyanezt a NEP is támogatja – igaz, utóbbinál a hagyományos technológiájú házak is kérhetnek állami segítséget. A ZBR esetében a támogatás mértéke a költségek egyharmada, de legfeljebb 500 ezer forint lehet, míg a NEP-nél az állam a felújítás 30 százalékát fedezi, lakásonként maximum 630 ezer forintig. A KvVM programjában pályázni lehet még többek közt nyílászárók energiamegtakarítást eredményező felújítására vagy cseréjére, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére, illetve az épületek nyári hővédelmének javítására. Eközben a KHEM kiírásában a nyílászárócsere mellett utólagos hőszigetelésre és megújuló energiaforrás telepítésére lehet pénzt elnyerni. Utóbbi kettő esetében a NEP-nél nem szállhatnak versenybe a panellakásban élők.
– Túl bonyolult lett volna a pályázati rendszerek összehangolása – ezt a választ kaptuk a KHEM kommunikációs osztályán arra a kérdésünkre, hogy miért volt szükség két külön pályázatra energiatakarékosság témában. Mint mondták, az eredeti tervek szerint egy egységes pályázati rendszer kialakítása volt a cél, amely a NEP-et, a ZBR-t, illetve az önkormányzati tárcához tartozó Panel- és öko- programot foglalta volna magában. Ugyancsak problémát okozott, hogy a NEP és a ZBR forrásai különböző helyről származnak. A KHEM ugyanis a központi költségvetésből különített el 1,5 milliárd forintot erre a célra (a tavalyi kiírásban még több mint hárommilliárd forintot osztottak szét), míg a KvVM a hazánk által tavaly Belgiumnak és Spanyolországnak eladott szén-dioxid-kvótákból származó 28 milliárd forintot fordította a programra – ez utóbbit csak károsanyag-kibocsátást csökkentő beruházásokra lehet fordítani. A KHEM kommunikációs osztályán lapunkkal azt is közölték, tudomásuk szerint a NEP jövőre megszűnik, a ZBR viszont továbbra is megmarad.
Orbán Viktor: Magyarország pólókirályság!
