Pénzügyi adatokhoz férhet Washington

Az Európai Bizottság gyakorlatilag már beleegyezését adta ahhoz, hogy az Egyesült Államok hozzáférhessen az EU-állampolgárok pénzügyi adataihoz – derült ki több európai parlamenti képviselő nyilatkozatából. Az uniós külügyminiszterek ugyanis az Európai Parlamentet kihagyva jóváhagyták, hogy a terrorizmus elleni harc jegyében Washington használhassa a Belgiumban őrzött SWIFT-adatokat.

Balogh Roland
2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bankközi adatok átadását – amelyeket a belgiumi székhelyű SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) vállalat kezeli – nemcsak az uniós adatvédelmi szakértők ellenzik, hanem Franciaország és Németország is. Az EP-képviselőket pedig leginkább az zavarja, hogy csak a liszszaboni szerződés érvénybe lépése után kapcsolódnának be a tárgyalásokba. Egyelőre azonban semmi konkrétum nem ismert a minden bizonnyal nyár végén aláírásra kerülő megállapodásról. Annyi mégis kiszivárgott, hogy a tervek szerint – a terrorizmus elleni harc jegyében – az adatokat az Egyesült Államok öt évig használhatja, az Európai Bizottság azonban ragaszkodik ahhoz, hogy az EU adatvédelmi előírásai érvényesüljenek az új rendelkezésekben.
Az adatokat csak azután adnánk ki az amerikai hatóságoknak, hogy az adott személyről bebizonyosodik bűnössége – próbálta meg eloszlatni a kétkedők félelmét Jacques Barrot, az Európai Bizottság alelnöke. Mindezek ellenére az Egyesült Államok nem először próbál meg egyoldalúan adatokat kérni az Európai Uniótól.
Emlékezetes, a gazdasági válság tavaly őszi begyűrűzését követően Washington több nemzetközi fórumon is – az adóparadicsomok kérdése kapcsán – megpróbált a bankközi tranzakciók és egyéb személyes adatbázisokhoz hozzáférést elérni magának. Hasonlóan Svájchoz, ahol a The New York Times szerint állítólag olyan amerikai állampolgárok banki adatainak kiadásáról egyezett meg, akik az adózás elől az alpesi országba menekítették jövedelmeiket. Igaz ott saját állampolgárainak pénzmozgásairól kért információt, és nem – egyoldalúan – az Európai Unió teljes pénzügyi adatforgalmát ellenőrző SWIFT-től.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.