Politika házi őrizetből

Munkatársunktól
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szülei voltak azok, akik kiharcolták Mianmar függetlenségét, mégis az elmúlt tizenkilenc évből tizenhármat házi őrizetben töltött, 1990-ben kormányfővé választották, ám posztját soha nem foglalhatta el. Az idén 64 éves Aung Szan Szú Kji – aki 1960-tól mintegy huszonnyolc évig élt külföldön – Oxfordban szerzett diplomát, és később összeházasodott Michael Aris buddhista vallással és Tibettel foglalkozó tudóssal. Két fiuk születése után, 1985-ben doktorált, majd 1988-ban tért vissza hazájába, ahol a demokráciáért küzdő mozgalmak élére állt. Még abban az évben megalapította a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) elnevezésű pártot.
Az 1988 szeptemberében hatalomra kerülő új katonai kormányzat, a Törvényes Rend Helyreállításának Tanácsa azonban még a korábbi diktatúránál is kegyetlenebb rendszert vezetett be. Noha a katonai vezetés engedélyével 1990. május 27-én szabad választásokat tartottak, amelyet az NLD 59 százalékos eredménnyel megnyert, a hatalmat mégsem adták át az időközben már közel egy éve házi őrizetben tartott Szú Kjinek, akit politikai tevékenységéért 1991-ben Nobel-békedíjjal kitüntettek. A nemzetközi nyomás ellenére szinte folyamatosan bebörtönzött ellenzéki vezetőt 1995 után – a két évvel később elhunyt – férje sem látogathatta meg többé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.