Rembrandt rózsaszínű képmása

Brit zenekarok lepik el a Nagyszínpadot, magyarjaink csupán a kisszínpadokon tűnhetnek fel. A néphagyományokat is bemutató Hungaricum falut kormánypropaganda szeplősíti. Az összművészeti jelenlét a legerősebb a Szigeten.

Makrai Sonja
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BRIT-SZIGETEK. Idén az angolszász nyelvterület csapatai kebelezték be a Nagyszínpadot, magyarjaink csupán a kisszínpadokon tűnhetnek fel. Ma a The Subways, Editors, Klaxons, Manic Street Perachers biztos befutónak számít. Rossz hír, hogy a késő esti borongós glamőrület talán el is maradhat: Brian Molko, a Placebo frontembere Japánban váratlanul rosszul lett egy fellépésen. Vasárnap a punk és az új rock legendás rosszfiúinak kemény basszusfutamaira lehet kivetkőzni önmagunkból a Nagyszínpad előtt: két nagy visszatérő amerikai banda, a The Offspring és a Faith No More zenél.


Mintha az Elfújta a szél jött volna a budapesti mozikba: jegyüzérek mindenütt. Mikor leszállunk a HÉV-ről, sorozatban nyaggatják az embert: napijegyet veszek, hetijegyet. A bejárat felé közeledve változik a díszes társaság mondókája: napijegy, hetijegy eladó. Rég érzett öröm lesz rajtunk úrrá, amikor átmegyünk a hídon.
Odabent mindenféle ízlésnek és érdeklődésnek megfelelő programok között szemezgethetünk. A hét éve működő Octopus összművészeti helyszínen az eddigi legütősebb programkínálatot állították össze. Mi a Műcsarnok kínálta optikai trükkök útvesztőjétől megzavarodva lépünk be a Ludwig szigeti blokkjába, ahol egy pólóra nyomott Robert Capa-fotóba ütközünk. Rögtön le akarunk csapni rá, de mint kiderül, itt mi magunk bújhatunk a nagy Capa hőseinek bőrébe. Nem szeretnénk magunkat haldokló milicistaként viszontlátni egy pólón, továbbindulunk.
A Petőfi Irodalmi Múzeum poétikus birodalmában legnagyobb költőink körül forog minden. Gyönyörű, hogy a sziget kaotikusságán túllépve, itt a fiatal Radnóti vagy az önmagát felélő Ady archív képei köszönnek ránk különböző memóriakártyákon. Mámorittasan időzünk el a verseiket felidéző kártyák közt. Mindeközben szemben, az Iparművészeti helyén többen a Rubik-kockák megfejtésén ügyeskednek, benn a sátorban épp két műsorvezető ruhatárából kapott hacukát alakítanak át. A projekt felelőse, Szabó Eszter Ágnes elmondja, itt mindenki úgy rakhatja össze ruhatárát, ahogy kedve tartja: zsabós mellényből és egy otthonkaszerű nejlonruciból például igazi szigetfílinggel megspékelt partiruhát lehet készíteni. A Szépművészeti megszokott inkamintás sátrában újfent jó kis rajzokat lehet szitázni pólókra. Nem kérdés, hogy Rembrandt rózsaszínű képmása belopja magát a lányszívekbe.
Hagyományosan a Sziget egyik legjobb helyszíne a domb környéke: most az Amfiteátrum Színpad kapott itt helyet. Ahhoz képest, hogy a muzsika minőségi, Elsa Valle hangulatos koncertjére meglehetősen kevesen kíváncsiak. Nem baj, kellenek tömegmentes helyek. A művésznő meg ismételhet: az egyre mostohább körülmények közé, most a Világzenei színpad mögé szorult Jazzszínpadon. Közelében több forrásból egyszerre érkezik a zene. Hasonló abszurd: az ARC hírhedt csapatának kezdeményezésére a berlini fal leomlásának huszadik évfordulójára emlékezve a Nagyszínpad tövében egy ötvenméteres Arcadom falat emeltek. Mondvacsinált, hogy a demokratikus átmenet egyik fontos pillanatát idézve nyomnak festékszórót enyhén ittas ifjak kezébe.
Ám a Nagyszínpad árnyékában van kellemes meglepetés is: a népszokásokat felelevenítő, tájegységeket bemutató Hungaricum falu. A magyar néphagyomány még sosem volt ilyen erősen jelen a Szigeten. A lakodalmas házban népviseletbe öltözött táncosok tanítják a lépéseket rasztahajú fesztiválozóknak. Tökéletes helyszín volna, ha nem traktálnák az embert az Új Magyarország programmal. Elgondolkodtató, amit a vidékfejlesztési sátorban látunk: egy szekér, rajta szék, szekrény, láda: csak nem megint kitelepítések lesznek? Persze, reform.
A katalán utcaszínház show-elemekkel tűzdelt megamutatványa az akrobatikus részek miatt nyűgöz le. A tejet köpködő asszonyok, a nyolcméteres torony tetején éneklő fekete boszorkány jelenése művészieskedőnek hat. Ám a fizikai tűrőképesség határát feszegető embereket mindenki lélegzet-visszafojtva bámulja: hatvan ember testéből szőtt, ritmusra pulzáló függönyzuhatag himbálódzik felettünk. Egyszer csak a háttérben óriási robajjal tör fel egy giccses tűzijáték-háború.
E pufogó közhelyeket magunk mögött hagyva lépünk ki a Szigetről. A jegyüzérek továbbra is itt dekkolnak, de már van új mantra is: kell még a karszalagod? Hogyne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.