Rendőrkézen a közraktári tolvaj

Dénes Zoltán
2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem túlzás azt állítani, hogy a gabonatermelők hitelhez jutási esélyeit is erősen rontotta a napokban Spanyolországban elfogott, nevének kezdőbetűivel A. I. K.-ként azonosított és Jimmyként ismert 48 éves férfi. A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság információi alapján letartóztatott üzletember a GP Trade ügyvezetőjeként, a tulajdonosok tudta nélkül, az uniós intervenciós kukorica tárolásával kapcsolatosan követett el sorozatos visszaéléseket. Kocsis Tünde alezredes az MTI-nek arról számolt be, hogy a gyanú szerint a csalássorozattal okozott kár eléri a négymilliárd forintot. Az elfogott férfi jelenleg kiadatási őrizetben van Spanyolországban, kiadatását az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, valamint az illetékes spanyol szervek bonyolítják.
A rendőrség csalás és sikkasztás miatt indított nyomozást 2008 márciusában a GP Trade Kft. tisztségviselői ellen. A feljelentést a Magyar Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) tette, miután a kft. kapuvári raktárában elhelyezett több ezer tonna intervenciós kukoricája eltűnt. Erre azután derült fény, hogy az MVH értékesítette a gabonát, amelyet a vevő el akart szállítani, de a helyszínen kiderült, a vékony kukoricaréteg alatt szalmabálák vannak. A GP Trade Kft. a megyében több helyen tárolt sok ezer tonna kukoricát. A gabona ezekről a helyekről is eltűnt. Az eset után a bankok bizalma erősen megrendült a közraktározással kapcsolatban, így az ezzel összefüggő hitelezési gyakorlatukkal lényegében leálltak. A Bankszövetségen belül külön bizottság alakult, amely a közraktározás hitelezésének újraindítását vizsgálja, és őszre a pénzügyi tárcával új konstrukciót dolgoznak ki. A mezőgazdaság forgóeszköz-finanszírozásának, vagyis a napi működési költségek fedezésére felvett rövid lejáratú hitelek fő fedezete a gabona. A közraktározással az utóbbi években több bank is csúnyán megégette magát, mivel az ügyfelek a pénzintézetek tudta nélkül eladták a fedezetként felajánlott terményt, a felvett hiteleket pedig nem fizették vissza. Az így keletkezett kár több tíz milliárd forintra rúghat. Az esetek miatt több bank egyszerűen kivonult e piacról, akik pedig továbbra is fedezetként fogadják el a közraktárjegyeket, igen magas árat szabnak. A korábbi kilencven százalékkal szemben manapság – ha egyáltalán – 75-80 százalékon számítják be a termény értékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.