Szibériai erőműrobbanás

Csaknem harminc ember sorsa ismeretlen, miután baleset történt Oroszország legnagyobb vízi erőművében. Annak ellenére, hogy a környező településeken élőket nem kellett evakuálni, sokan önként elmenekültek.

MN-összeállítás
2009. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább tizenegyen meghaltak, tizennégyen megsérültek tegnap, amikor baleset történt egy szibériai vízi erőműben. További 30 ember sorsáról egyelőre nincsenek információk – közölte az AP. A dél-szibériai szajano-susenszkojei víztározó tíz átvezető csatornája közül kettő szétrepedt, egy harmadik pedig szintén súlyosan megsérült a hajnali órákban, amikor az igazságügyi szervek hivatalos közlése szerint felrobbant az egyik transzformátor. A detonáció lyukat ütött a létesítmény egyik géptermének falán és a mennyezetén is, amely víz alá került. Körülbelül 60 ember tartózkodott a helyiségben a tragédia bekövetkeztekor. Annak ellenére, hogy a rendkívüli helyzetek minisztériumának illetékese közölte, hogy nem fenyegeti veszély a környező településeket és nem tervezik a helybéliek evakuálását, több faluban is pánik tört ki. Sokan a magaslatokra menekültek, s a közeli Abakanban polgármestere arról tájékoztatta a helyi rádiót, hogy kígyózó sorok alakultak ki a pékségek és benzinkutak előtt.
Átmenetileg több alumíniumgyár is áram nélkül maradt a környéken, ezek ellátását a délelőtti órákban más erőművek segítségével megoldották. A világ egyik vezető alumíniumtermelője, a Rusal termelése is rendben folyik. Ugyanakkor Tomszk városából és a Kuzbassz-medence bányászati területeiről áramkimaradást jeleztek. A baleset következtében a Jenyiszejen olajfolt úszik lefelé.
Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere – aki Vlagyimir Putyin kormányfő utasítására a kora délutáni órákban a helyszínre utazott – úgy véli, akár évekig is eltarthat a megsérült erőmű helyreállítása – jelentette az MTI. Egyes becslések szerint hárommilliárd dollárba is kerülhet az erőmű megjavítása.
Habár még nem tudják pontosan, mi okozhatta a balesetet, több orosz hírforrás is azt valószínűsíti, hogy a vízszintingadozás miatti nyomáskülönbség hozzájárulhatott a turbina felrobbanásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.