Szlovén kiszorítósdi

A hatalomnak elment az esze! – némileg megszépítve így fordítható Janez Jansa korábbi szlovén miniszterelnök kommentárja a vele kapcsolatban megindult legújabb vizsgálatra. Ezúttal azért kezdeményezett eljárást Katarina Kresal, a jelenlegi belügyminiszter, mert a médiából megtudta:  a jobbközép Szlovén Demokrata Párt elnöke július 4-én megtartott esküvőjén olyan biztonsági szolgálat tevékenykedett, amelynek nem volt ilyen feladatok ellátására engedélye.

Kovács Mária
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jansa s az esküvő színhelyéül szolgáló festői hegyi falucska lakosai a televíziónak egybehangzóan úgy nyilatkoztak, hogy semmiféle biztonsági szolgálat nem volt jelen. A forgalom terelését helybeli önkéntesek és némely meghívottak látták el. Az eseményt az ifjú pár nem szánta nyilvánosnak, már csak azért sem, mert a helyszín nem volt alkalmas a sajtó jelenlétével együtt járó nagy autóforgalom fogadására. A hét végén a baloldali–liberális kormánykoalíció egyik kicsiny, ám befolyásos liberális tagja, a Zares („igazán”) kifogásolta, hogy a Jansa által kezdeményezett becsületsértési per kapcsán az illetékes szlovén ügyészség vizsgálatot indított Magnus Berglund, a finnországi YLE televízió munkatársa ellen. Az általa készített műsorban vádolták meg a volt szlovén kormányfőt – közvetlenül a tavalyi választások előtt – azzal, hogy kenőpénzt fogadott el a finn Patria AMV 8x8 páncélozott szállító harcjárművek megrendelésének kieszközléséért. A Zares szerint az eljárás indokolatlan, hiszen a műsorban nem hangzott el konkrétan Jansa neve. Ez az állítás azonban nem veszi figyelembe a tényeket, mert a Berglund igenis egyértelműen az akkori szlovén miniszterelnököt vádolta korrupcióval. Erről a szlovén tévénézők is meggyőződhettek, hiszen az ominózus riportfilmet Szlovéniában is leadták.
Nemcsak Jansa volt a liberálisok céltáblája, hanem Barbara Brezigar főállamügyész is. Brezigar asszony sajtóértekezleten utasította vissza a politika ilyen nyílt beavatkozását az ügyészségek tevékenységébe. Hangsúlyozta, hogy ebben az ügyben a legfőbb ügyészségnek nem volt szerepe, a területileg illetékes ljubljanai ügyészség viszont teljesen a törvény szava szerint járt el. Júniusban az „dobta fel” a kora nyári uborkaszezont, hogy Kresal belügyminiszter államtitok kiadásával vádolta meg Jansát. A horvát–szlovén határ ügyében a horvát miniszterelnökkel 2007-ben Bledben született szóbeli megállapodás – nevezetesen, hogy szlovén részről belemennek a vita nemzetközi bíróságon való eldöntésébe – miatt a szlovén érdekek elárulásával vádolt volt kormányfő ugyanis egy erről a kérdésről tartott többpárti egyeztetésen készült hangfelvétel alapján bizonyította a televízióban: valamennyi pártvezető, így Kresal hozzájárulását is bírta a megállapodáshoz.
Ha hinni lehet a Delo című lap által havonta végzett közvélemény-kutatásnak, a balliberális kormány erőfeszítései tulajdonképpen fölöslegesek. A soviniszta Szlovén Nemzeti Párt elnöke, Zmago Jelincic hovatovább népszerűbb, mint Jansa, pártja pedig a Zares előtt van a népszerűségi listán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.