Oroszország
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz

Sztrájkok. Nagyszabású munkástiltakozásoktól tartanak ősszel Szerbiában. A gazdasági válság az utcára kényszeríti az embereket. Akkor telik le az a határidő is, ameddig az eladott vállalatok új tulajdonosai nem küldhetik el a munkaerő-felesleget – olvasható a Blic belgrádi napilapban. Szerbiában már eddig is egymást érték a tüntetések. A munkások elégedetlenségüknek ily módon adtak nyomatékot minden nagyobb városban. Naponta harminc-negyven sztrájk vagy tiltakozás van, amelyekben az alkalmazottak ezrei vesznek részt. (MN)
A szerb kormány nem fogja megengedni az etnikai régiók létrehozását az ország területén, sem Dél-Szerbiában, sem másutt, jelentette ki az államigazgatási és önkormányzati miniszter. Milan Markovics szerint ugyanis a dél-szerbiai albánság követelése – erről vezetőik a minap nyilatkozatot hoznak nyilvánosságra –, nem valósítható meg, mert az alkotmány nem teszi lehetővé a nemzeti alapú régiók és területi intézmények létrehozását. Úgy véli, hogy a szerbiai albán politikusok követeléseikkel a radikális elemek nyomására hozakodtak elő.
Újságírói kérdésre válaszolva, hogy a hatalom milyen válaszlépést készít az ilyen követelésekre, Markovics kijelentette, hogy semmiképpen sem olyat, amilyet a kezdeményezők szeretnének. Az olyan forgatókönyv már a múlté, tette hozzá feltehetőleg Koszovóra utalva. Reagálva az albán kisebbség kifogásaira a csendőrség túlzott jelenléte miatt, a belgrádi miniszter csak annyit mondott, hogy olyan mértékben van jelen a csendőrség, amilyen mértékben szükség van rá a polgárok személyi és vagyoni biztonságának védelmében. Miloje Miletics altábornagy, szerb vezérkari főnök szerint katonai szempontból stabil a helyzet Dél-Szerbiában, de figyelmeztetett, hogy ez terrorakciókkal és bűncselekményekkel megbontható. Egyelőre azonban semmi sem utal ilyen cselekményekre. A múlt hónapban történtek támadások a biztonsági erők ellen. Úgy gondolom, ezek az események továbbra is szükségessé teszik a szerb hadsereg, a csendőrség és más biztonsági erők jelenlétét a térségben, hangzott a vezérkari főnök értékelése.
Skender Destani presevói albán vezető cáfolta, hogy a nemzetiségi régió létrehozására irányuló követelések mögött szakadár célok húzódnának meg. Mint kiemelte, elismerik Koszovó függetlenségét, de elfogadják a hathatalmi összekötő csoport állásfoglalását, hogy nem lehet a határokat erőszakosan változtatni. Presevo, Bujanovac és Medvedja járásokban mintegy hatvanezer albán él nagy többséget képezve. A belgrádi figyelmeztetések, hogy elfogadhatatlan az etnikai körzet létrejötte, nem csak az albánságnak szól. Elutasításában egyetért valamennyi szerb párt – ellenzéki, kormányon levő egyaránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.