Ez a közös szuverenitás a Pirani-öbölben lehetővé tenné Szlovénia kijutását a nyílt tengerre, Horvátország felségvizeiből pedig nem venne el semmit sem, s megmaradna a közvetlen kapcsolat az olasz felségvizekkel.
A szlovén lapok nem nevezik meg információik forrását, s így nem lehet pontosan tudni, hogy értesülésről vagy csak találgatásról van szó. A horvát médiumok ugyanis erről az elképzelésről eddig semmit sem tudtak. Maga az elképzelés nem teljesen új, ám az igen, hogy ebben a két kormányfő megállapodott volna. A ljubljanai Dnevnik idéz egy szlovén diplomatát, név szerint Peter Tosát, aki szerint üdvözlendő elképzelésről van szó. A közös szuverenitással való rendezést felvetette Zares Franco Juri szlovén parlamenti képviselő, aki viszont az ötlet atyjának Ivo Skrabalo volt horvát liberális képviselőt nevezte meg. Nem lényeges már, hogy kinek a fejéből pattant ki az elképzelés – s az sem, hogy horvát vagy szlovén részről –, hanem az, hogy mielőbb rendezni tudják a mindkét országnak csak ártó területi vitát.
Az elképzelés szerint a két állam közösen igazgatná a teljes Pirani-öblöt és a korridort a nemzetközi vizekre. Skrabalo úgy gondolta, hogy a kondomíniumot ellenőrző hajóknak ugyancsak közös lenne a legénysége.
Horvát részről nem fogadta nagy lelkesedés az ötletet. A ljubljanai Delo idéz is egy horvát jogszakértőt, Davor Vidast, aki szerint a kondomíniumról kár beszélni, egyebek között azért is tárgytalan, mert ebben az esetben csak Horvátország adna, Szlovénia pedig csak kapna. Ám ez nem igaz, hiszen a Pirani-öböl szlovén részei is közös szuverenitás alá kerülnének.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
