Történelmi amfiteátrum olajfák között

Hvar a legek szigete. A leghosszabb sziget az Adrián, 68 kilométer. Ami azonban ennél sokkal fontosabb, a legnaposabb sziget is, évente 2815 órán keresztül süt itt a nap. Azonos nevű fővárosának még egy jellemzője van: alighanem itt a legnagyobb az egy négyzetméterre eső turisták, nyaralók száma. Mégsem zavaró a sokadalom – talán azért, mert ez a szám arányban van a tenger, a természeti és épített környezet kínálta izgalmas látnivalókkal.

P. Szabó Ernő
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha sziget a nyári utazás célja, az izgalmak természetesen már az utazás előtt, az útvonal megtervezése, a szálláslehetőségek latolgatása során megkezdődnek. Aki pedig nem túlzottan szereti ezeket az izgalmakat, egyszerűen nekivág az útnak, hiszen a szóbeszéd szerint szállás még főszezonban is könynyen található előzetes foglalás nélkül is, az autósztráda pedig immár a magyar határtól majdnem Dubrovnikig elkészült.
Az út sokáig valóban remek, s amint a megérkezés után kiderül, a szállással is minden rendben van. Az izgalmak azonban nem maradnak el – azok számára, akik nem a majd két óráig tartó, s nem éppen olcsó Split–Stari Grad közötti, hanem a Drvenik–Sucuraj közötti alig félórás, olcsó kompjárattal közelítik meg a szigetet. Valahol a sziget közepén ugyanis az egyébként addig sem túl széles út egy harminc kilométeres szakaszon hirtelen úgy összeszűkül, hogy két autó néha el sem fér egymás mellett, a hajtűkanyarok bőségesek, s az út lejtő felőli oldalán nincs padka, nincs védőkorlát, csak függőleges támfal s alatta lent, valahol a mélyben a valószerűtlenül kék víztükör. Idegállapotunk megőrzése érdekében többször is megállunk, s e pihenők során érzékeljük először, milyen fantasztikusan szépen megművelik a sziget földjét. A kőből, amit a földből kiszedtek, falakat, halmokat raktak, de évszázadokon át kővel fedték az épületeket is, a házak, kerítések között pedig mindenütt olajfaligetek, szőlőskertek, fügefák, levendula- és rozmaringmezők. Később kiderül, az egyik itteni faluban született házigazdánk is, aki gyerekként maga is dolgozott a családi gazdaságban, évente három-négyszáz kiló szárított fügét vittek piacra akkoriban.
A magyarországi viszonyokhoz képest sem túl magas nyugdíj és a kiadott szobák mellett ma is fontos számára a föld, a megtermelt zöldség, gyümölcs. Meg persze a szőlőskert is. A bor, a rakija azonban nem üzlet a számára, legfeljebb a vendéget megtartó, visszacsalogató ajándék. Két hét alatt nem volt egy nap sem, hogy ne koccant volna össze a vendégek és a vendéglátó pohara a kölcsönösen megtanult „zsivili” és „egészségedre” felkiáltások kíséretében. És két hét alatt nem volt nap, hogy asztalunkra ne került volna ajándék paradicsom, s a fehér borból a hűtőszekrénybe új palack.
Valahol az egyetlen óriási amfiteátrumnak nevezhető Hvar magasabb részén, a Krizna Luka városrészben került sor ezekre a koccintásokra, a hosszú, forró napokat követő órákban, az augusztus elején este negyed kilenc körül bekövetkező naplementék után. A nap a Punta Kovac nevezetű sziklaképződmény és a hvari öblöt kettéosztó kis sziget, a Galisnik között bújt el éjszakára a tenger vizében, amivel mintegy párhuzamosan megkezdődött a strandok elnéptelenedése, illetve a városban és környékén tartózkodó soknemzetiségű tömeg áramlásának felerősödése az egyébként addig is meglehetősen élénk életet élő kikötő felé. Sokan például, akik addig a tengerparton foglaltak hadállást, sziklákon elterülve, a valóban kimeríthetetlennek tűnő napfény, illetve a magas sótartalmú víz hatása ellen legfeljebb napernyővel vagy alkalmanként elfogyasztott védőitallal védekezve ezekben az órákban hirtelen felélénkültek, ráébredtek mozgásszerveik használhatóságára. Tűt nem lehetett ilyenkor leejteni Dalmácia egyik legnagyobb, legszebb terén, a Gradskin. A védett kikötő egyik sarkánál áll az Arzenál, amelyet az ulcinji törökök 1571-es pusztítása után úgy építettek újjá, hogy emeletén Európa egyik legelső színházát alakították ki (jövőre, a rekonstrukció befejezése után állítólag újra látható lesz), a másikon a városi loggia és az óratorony áll – ahogyan annak állnia is kell minden városban, amely évszázadokon át Velence uralma alatt állt.
Hvar pedig meglehetősen sokáig, 1420–1797 között állt velencei fennhatóság alatt. Nemcsak a loggia homlokzatán látható oroszlán, de a városkép egésze erre utal, de sok-sok helyi íz, részlet gazdagítja az összképet. A horvát kultúra, művészet gazdagságára emlékeztet például a főtér mellett az egyik utcácskában, a főkapu fölötti befejezetlen gótikus palota, a Hektorovic-ház. Annak a családnak az emlékét őrzi, amelynek egyik tagja, Petar Hektorovic (1487–1556) költői művet írt utazásairól Hvar, Brac és Solta szigetek között. Az általa emelt várkastély a Hvartól húsz kilométerre lévő Stari Grad egyik fő nevezetessége.
Ahogyan a neve is utal rá, Stari Grad volt a sziget régi fővárosa, egészen 1278-ig. Akkoriban persze nem is így hívták, hanem a területet Kr. e. 385/4-ben kolonizáló görögök adta nevén: Pharos (világítótorony). A szigetet azonban több mint egy évezreden át nem Hvarnak, hanem Lesnának nevezték, a kikötést, betérést jelentő horvát szó pedig arra utal, hogy a görögök, rómaiak, majd a bizánciak után a Kr. u. VII. században a nerentaiak települtek le itt. Különböző kultúrák sok évszázados együttélése jellemezte a szigetet már a több évszázados velencei uralom előtt is. Azután pedig? A főváros fölötti száz méter magas hegyen álló erődítményt, a Spanjolát V. Károly spanyol király emeltette, a még magasabb hegyen álló erősség, a Fortress Napoleon a francia hódítók emlékét őrzi. Az 1813– 1918 közötti osztrák uralom nyomát azonban szinte semmi nem mutatja, ahogyan a XX. századi változásokra is alig utal valami.
Ha mégis, az a meredek hegyoldalakra felkapaszkodó új utcák, szállodák, apartmanházak szaporodása. Hvar védett kikötője a gőzhajók időszakában elveszítette ugyanis jelentőségét a hadi, illetve kereskedelmi hajózás számára, így nem modernizálták azt. Ez volt a város egyik nagy szerencséje. A másik pedig az, hogy élt itt valamikor a XIX. század közepén egy mókás kedvű ember, a távíróhivatal vezetője, aki éveken át naponta háromszor átküldte Bécsbe az aktuális időjárási adatokat. Így derült ki, hogy itt szinte soha sincs fagy vagy köd – s így vált a város százötven év alatt előbb a gyógyulni, majd a nyaralni, pihenni vágyók paradicsomává. De a legjobban azoknak ajánlom, akik a szép tájakat, szép városokat keresik. Ők mindent megtalálnak Hvar városában s Hvaron, amelyet ma a világ tíz legszebb szigete egyikének tartanak.
Ui.: Szép a sziget, de visszafelé mindenképpen a spliti komppal utazzanak! S ha meg akarják őrizni a hvari napok derűjét és nyugalmát, a zágrábi autópálya-kijáratnál kerüljék el a készpénzes kapukat! Újabb izgalmakhoz bizonyára elég a tudat, hogy a magyar határ vészesen közeleg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.