Újrakezdések

Püski Sándor életművére visszatekintve szerkesztőségünk körkérdést intézett értelmiségiekhez, akik osztoztak abban a „könyves sorsban”, amely oly meghatározónak bizonyult Magyarország szellemi életének elmúlt hetven esztendejében. A kérdés így szólt: Összehasonlítva a harmincas évek és a jelen Magyarországát, van-e ma is létjogosultsága annak a népi-nemzeti szellemiségnek és irodalomnak, amelyért Püski Sándor egész életében konokul dolgozott?

Görömbei András
2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját út

Püski Sándor nagy ösztönzője volt az a meggyőződés, hogy a nemzet önismeretének és öntudatának erősítésében az irodalom alapvető szerepet vállalhat, ha kifejezi a nemzeti sorsproblémákat. Könyvkiadóként állt a népi irodalom s ezen keresztül a magyar nemzet szolgálatába. Kiadója otthona lett a legtöbb népi írónak.
Ő szervezte az 1943-as szárszói konferenciát is, ahová a nemzet sorsán és jövőjén való közös gondolkodásra hívta meg a magyar szellemi élet képviselőit. Sokat tett azért, hogy a magyar népi irodalom minden árnyalatát együtt lássa és hasznosítsa a nemzet. A magyar nemzet érdeke volt számára a fontos, nem a személyek világnézeti hovatartozása. Minden akadályt leküzdve dolgozott azért, hogy a nemzeti felelősségtudatot erősítse a magyarság minden részében.
A nemzeti önismeret mélyítése és a nemzeti értékek érvényre juttatása ma is létkérdésünk. A népi írókban Magyarország trianoni tragédiája és kétségbeejtő szociális állapota ébresztette föl a nemzeti és szociális felelősségtudatot. A demokratikus átalakulást halaszthatatlannak ítélték a magyarság megmaradása szempontjából. Legfontosabb törekvésük az új, európai mintájú nemzettudat megteremtése volt. Ez a program fogta egységbe a különféle származású, különféle műveltségű, különféle esztétikai ízlésű írókat.
A népi írók számára a nép az egész nemzetet jelentette, nem csak a parasztságot.
A nemzeti felelősségtudat megújítására, korszerűsítésére, a nemzet megerősítésére ma is nagy szükségünk lenne. A népi írókban nagyfokú nemzeti felelősségtudat élt. Meghatározó egyéniségei európai műveltségű és látókörű művészek és tudósok voltak. Szemléletükben a „két pogány közt egy hazáért” harcoló Zrínyi példája nyomán erős volt a saját út igénye. Ma is nagy szükségünk lenne önmagunk értékeinek vállalására és megbecsülésére, mielőtt teljesen jellegtelenné válunk Európában. Ma is tudatosítanunk kellene, hogy a nemzet boldogulásának előfeltétele a reális nemzeti önismeret.
A népi írók közösségi-nemzeti felelősségtől áthatott munkásságának hatása mindmáig nyilvánvaló a magyar irodalomban. A népi írók ösztönzését követik azok, akik a kisebbségi magyarság sorsát európai normákkal szembesítik. Azok is, akik a népi kultúra és a magaskultúra, valamint a magyar és európai kultúra szintézisére törekszenek ma is. Csoóri Sándor a modern költészet tapasztalatai felől fedezte fel a népi kultúra korszerű értékeit, és új egyetemesség koncepciójává fejlesztette a Németh László-i gondolatot.
Önismeret, pontos helyzettudat nélkül cselekvésképtelen az egyén és a nemzet egyaránt. Ez a meggyőződés ösztönzi őt a nemzet történelmi tudatának és jelenkori önismeretének kritikus vizsgálatára.
Nagy László, Sütő András és Nagy Gáspár művészetének is a népi írók voltak a fő erőforrásai. Kányádi Sándor költészete magasrendű esztétikai értékű nemzeti-közösségi sorskifejezés és sorsmegítélés is, miközben szembesül a mai emberlét egyetemes kérdéseivel is. A Németh László-i lélekábrázolást, társadalomrajzot és mítoszt társító regénytípus új változatai Szilágyi István immár szintén klasszikus értékű nagyregényei. A népi írók élő örökségét ma is továbbvivő alkotók egész sorát kellene még említeni a Veres Péter-énekeket író Tornai Józseftől, a bukovinai székelység sorstörténetét több műfajban is gazdagon megörökítő Tamás Menyhérttől a népi írókat esszék sorában megidéző Ágh Istvánig, az Illyés Gyulát versben is megszólító Utassy Józsefig, Vári Fábián Lászlóig. A Nagy László örökségét ma is továbbvivő fiatal költőkig és irodalomtörténészekig.
A népi irodalom legfontosabb öröksége az, hogy az irodalmat a nemzeti önismeret és történelemalakítás felelősségével gazdagította. Sokféle érték van egy nemzet irodalmában. Ezek az értékek nem ellenfelei és ellentétei, hanem kiegészítői egymásnak. A népi irodalom szemléleti öröksége ma is időszerű és nélkülözhetetlen számunkra, hiszen az európai történelemnek nemzetként leszünk alakítói vagy áldozatai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.