Usain Bolt dimenziói száz méteren

Akár úgy is számolhatunk, hogy a kalapácsvetés világranglistáját vezető Pars Krisztián szombaton sorrendben az idei 19. versenyét nyerte meg (!), elvégre a berlini Olimpiai Stadionban is ő dobta a legnagyobbat. Ám a huszadik megméretése felülírja az előző tizenkilencet együttvéve, mert a selejtező után ma jön a döntő a 12. atlétikai vb-n. Pars a sportág történetének első magyar világbajnoka lehet, s kétségkívül ez lenne az igazán nagy dobás. Férfi 100 méteren Usian Bolt a magáéval már kirukkolt: döbbenetes, 9,58 másodperces világcsúccsal nyerte a 100 métert.

2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pars Krisztián 81,43 méterrel vezeti a világranglistát, idén nyolcszor dobott nyolcvan felett, így szombaton elhűlve konstatáltuk, hogy a selejtezőben 72,94-gyel nyitott. Nagyon mégsem ijedtünk meg, mert előzőleg azt is láttuk, hogy a bemelegítés során melegítőalsóban 77 méter tájékára küldte a kalapácsot. S nem is lett meleg a helyzet, mert másodikra már 78,68-at dobott, a legnagyobbat a mezőnyből, így a 77,50-es selejtezőszintet végül is könnyedén abszolválva tudta le az aznapi penzumát. Majd meg is indokolta, miért kellett túlóráznia:
„Megzavart az, hogy ötven percet csúszott a program, ám az elrontott dobásom után sem aggódtam. Ez az első olyan világversenyem, amelyre kimondva az aranyért jöttem, és ígérem, gőzerővel megyek is majd érte” – jelentette ki olimpiai ezüstérmesünk, akinek a döntőben a világranglista-2., 22 éves Sajunu miatt már nem kell, hogy fájjon a feje. A fehérorosz versenyző ugyanis 71,37 méteres eredménnyel mehet haza a kertek alatt. „Nem lepett meg, hogy kiesett, ő még egy fiatal gyerek, nincs meg a rutinja, ami egy vb-hez kell” – kommentálta a maga 26 esztendejével az öreg rókák közé még ugyancsak nem sorolható honfitársunk, s ma estére előrenézve úgy gondolja, hogy közte és a szlovén Kozmus között dől el a vb-cím sorsa. A pekingi bajnok a selejtezőben elsőre 77,55-öt dobott, a szombati végelszámolásnál ezzel az ötödik helyen zárt, de ennek nincs különösebb jelentősége. A teljesség igénye végett: Pars mögött a sydneyi ötkarikás játékokon győztes lengyel Ziolkowski 77,89-et, a fehérorosz Krivickij 77,85-öt, a németeket boldogító Litvinov – a papa még szovjet színekben nyerte meg a szöuli olimpiát – pedig 77,68-at jegyzett. Ők hárman azonban idén még nem dobtak 80 fölött, mi több, Litvinov még soha.
A magunk részéről a legkevésbé sem akarunk semmit sem elkiabálni, de azt eláruljuk, hogy a döntő rajtlistájára a számítógép véletlenszerű generálással Pars Krisztiánt sorsolta be az első helyre, a német Esser és Kozmus elé. S ez tőlünk nyugodtan így is maradhat. Ami a hét végi további magyar indulóit illeti, számunkra sajnos már megvan a végeredmény: a férfiaknál súlylökésben Kürthy Lajos (23.), a nőknél 3000 méter akadályon Tóth Lívia (29.), súlylökésben Márton Anita (24.) sem jutott a döntő közelébe sem, amit az idei fedett pályás Eb-n ötödik Kürthy esetében különösen szomorúan nyugtáztunk.
Nemzetközi kitekintésben a tegnapi éjszakába nyúlt klasszikus férfi 100 méter természetesen „mindent vitt”. Mert legyen bármilyen kedves például az oroszoknak a 20 km-es gyaloglás – a férfiaknál és a nőknél is ők nyerték a számot –, egy atlétikai vb-n a világ mégsem arra kíváncsi, hogy a földkerekségen ki gyalogol a legfürgébben; hanem arra, ki a leggyorsabb. Tegnapig a titulus egyértelműen Peking héroszát, az olimpián 100-on kozmikus léptékű, 9,69-es időt repesztett Boltot illette, ám exvilágcsúcstartó honfitársa, Powell, valamint a címvédő amerikai Gay is azon volt, hogy ezt elragadja tőle. Nos, ha lehet ilyet mondani, Bolt az első elődöntőben 9,89-et „cammogott”, majd a másodikban Gay 9,93-mal, Powell 9,95-tel hangolt a nagy előadásra, amelyen azonban ők ketten ezüst- és bronzérmesként, a 9,71-es és a 9,84-es idejükkel is csak mellékszereplők lehettek. Mert Bolt új dimenziókat nyitott: 9,58-as világrekorddal nyert, és ahhoz, hogy ezt ép ésszel felfogjunk, nekünk sokkal, sokkal több idő kell.
Eredmények, férfiak: 100 m: 1. Usain Bolt (jamaicai) 9,58 mp; súlylökés: 1. Christian Cantwell (amerikai) 22,03 m; 20 km gyaloglás: 1. Valerij Borcsin (orosz) 1:18:41 ó. Nők: 10 000 m: 1. Linet Chepkwemoi Masai (kenyai) 30:51,24 p; súlylökés: 1. Valerie Vili (új-zélandi) 20,44 m; hétpróba: 1. Jessica Ennis (brit) 6731 pont; 20 km gyaloglás: 1. Olga Kanyiskina (orosz) 1:28:09 ó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.