Pars Krisztián 81,43 méterrel vezeti a világranglistát, idén nyolcszor dobott nyolcvan felett, így szombaton elhűlve konstatáltuk, hogy a selejtezőben 72,94-gyel nyitott. Nagyon mégsem ijedtünk meg, mert előzőleg azt is láttuk, hogy a bemelegítés során melegítőalsóban 77 méter tájékára küldte a kalapácsot. S nem is lett meleg a helyzet, mert másodikra már 78,68-at dobott, a legnagyobbat a mezőnyből, így a 77,50-es selejtezőszintet végül is könnyedén abszolválva tudta le az aznapi penzumát. Majd meg is indokolta, miért kellett túlóráznia:
„Megzavart az, hogy ötven percet csúszott a program, ám az elrontott dobásom után sem aggódtam. Ez az első olyan világversenyem, amelyre kimondva az aranyért jöttem, és ígérem, gőzerővel megyek is majd érte” – jelentette ki olimpiai ezüstérmesünk, akinek a döntőben a világranglista-2., 22 éves Sajunu miatt már nem kell, hogy fájjon a feje. A fehérorosz versenyző ugyanis 71,37 méteres eredménnyel mehet haza a kertek alatt. „Nem lepett meg, hogy kiesett, ő még egy fiatal gyerek, nincs meg a rutinja, ami egy vb-hez kell” – kommentálta a maga 26 esztendejével az öreg rókák közé még ugyancsak nem sorolható honfitársunk, s ma estére előrenézve úgy gondolja, hogy közte és a szlovén Kozmus között dől el a vb-cím sorsa. A pekingi bajnok a selejtezőben elsőre 77,55-öt dobott, a szombati végelszámolásnál ezzel az ötödik helyen zárt, de ennek nincs különösebb jelentősége. A teljesség igénye végett: Pars mögött a sydneyi ötkarikás játékokon győztes lengyel Ziolkowski 77,89-et, a fehérorosz Krivickij 77,85-öt, a németeket boldogító Litvinov – a papa még szovjet színekben nyerte meg a szöuli olimpiát – pedig 77,68-at jegyzett. Ők hárman azonban idén még nem dobtak 80 fölött, mi több, Litvinov még soha.
A magunk részéről a legkevésbé sem akarunk semmit sem elkiabálni, de azt eláruljuk, hogy a döntő rajtlistájára a számítógép véletlenszerű generálással Pars Krisztiánt sorsolta be az első helyre, a német Esser és Kozmus elé. S ez tőlünk nyugodtan így is maradhat. Ami a hét végi további magyar indulóit illeti, számunkra sajnos már megvan a végeredmény: a férfiaknál súlylökésben Kürthy Lajos (23.), a nőknél 3000 méter akadályon Tóth Lívia (29.), súlylökésben Márton Anita (24.) sem jutott a döntő közelébe sem, amit az idei fedett pályás Eb-n ötödik Kürthy esetében különösen szomorúan nyugtáztunk.
Nemzetközi kitekintésben a tegnapi éjszakába nyúlt klasszikus férfi 100 méter természetesen „mindent vitt”. Mert legyen bármilyen kedves például az oroszoknak a 20 km-es gyaloglás – a férfiaknál és a nőknél is ők nyerték a számot –, egy atlétikai vb-n a világ mégsem arra kíváncsi, hogy a földkerekségen ki gyalogol a legfürgébben; hanem arra, ki a leggyorsabb. Tegnapig a titulus egyértelműen Peking héroszát, az olimpián 100-on kozmikus léptékű, 9,69-es időt repesztett Boltot illette, ám exvilágcsúcstartó honfitársa, Powell, valamint a címvédő amerikai Gay is azon volt, hogy ezt elragadja tőle. Nos, ha lehet ilyet mondani, Bolt az első elődöntőben 9,89-et „cammogott”, majd a másodikban Gay 9,93-mal, Powell 9,95-tel hangolt a nagy előadásra, amelyen azonban ők ketten ezüst- és bronzérmesként, a 9,71-es és a 9,84-es idejükkel is csak mellékszereplők lehettek. Mert Bolt új dimenziókat nyitott: 9,58-as világrekorddal nyert, és ahhoz, hogy ezt ép ésszel felfogjunk, nekünk sokkal, sokkal több idő kell.
Eredmények, férfiak: 100 m: 1. Usain Bolt (jamaicai) 9,58 mp; súlylökés: 1. Christian Cantwell (amerikai) 22,03 m; 20 km gyaloglás: 1. Valerij Borcsin (orosz) 1:18:41 ó. Nők: 10 000 m: 1. Linet Chepkwemoi Masai (kenyai) 30:51,24 p; súlylökés: 1. Valerie Vili (új-zélandi) 20,44 m; hétpróba: 1. Jessica Ennis (brit) 6731 pont; 20 km gyaloglás: 1. Olga Kanyiskina (orosz) 1:28:09 ó.
A balesete után Tadej Pogacar üzent a gyűlölettől rettegő riválisának
