Változás a Balkánon

Balogh Roland
2009. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rasmussen Afganisztánról. Addig marad a NATO Afganisztánban, amíg az szükséges – erősítette meg álláspontját Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár egy tegnap az interneten közzétett videoblog-üzenetében. „Senki nem tudja, meddig fog tartani. De addig fogunk maradni, ameddig az szükséges, hogy elhozzuk Afganisztánnak a békét és a stabilitást” – mondta a főtitkár egy héttel az afganisztáni elnökválasztás előtt. Rasmussen korábban azt is elismerte, az afganisztáni közállapotok miatt a választások lebonyolítását nem lehet majd nyugati mércével mérni. (MTI)


Hivatalos látogatásra tegnap Koszovóba érkezett az augusztus első napján hivatalba lépett új NATO-főtitkár. Anders Fogh Rasmussen volt dán kormányfő (aki megbeszélést folytatott Fatmir Sejdiu koszovói elnökkel és Hasim Thaqi miniszterelnökkel) útja stratégiai jellegű, hiszen beiktatása után azonnal közölte, eltökélt célja, hogy ötéves mandátumának lejártáig, 2014-ig a lehető legkisebbre csökkentsék a NATO balkáni jelenlétét, ez év végéig pedig 10 ezer főre csökkentik a jelenleg 14 ezer fős létszámot. A leépítések ugyanakkor a boszniai kontingenseket is érintik. Rasmussen megbeszélésein – ahol látogatást tett a koszovói biztonsági erőknél, valamint a KFOR-nál – arról is beszélt, hogy a transzatlanti szervezet megszünteti az olyan – etnikai szempontból kényes – régiók folyamatos ellenőrzését, mint Kosovska Mitrovica. A koszovói albánok többsége pozitívan fogadja a NATO-erők folyamatos csökkentését, mert úgy vélik, ezzel a nemzetközi szervezetek mindinkább elismerik a volt szerb tartomány függetlenségét. Fatmir Sejdiu államfő emellett jelezte Rasmussennek, Koszovó kész békefenntartókat adni a transzatlanti szervezetnek.
A NATO mellett az ENSZ is átalakítja Koszovóban működő misszióját (UNMIK), és a június végi átalakítások következtében politikai síkra tereli a régióban eddig katonai békefenntartásban érdekelt misszióját. A szervezet szóvivője, Russel Geekie szerint az UNMIK a jövőben közigazgatási síkon folytatja munkáját, egyfajta kapocsként szolgál a belgrádi és pristinai politikai vezetés, hivatalok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.