Vásárhely csigaváros szeretne lenni

Paár Tamás
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi jut eszünkbe, ha azt halljuk, hogy egy város lelassult? A helyi gazdaság fejlődésének akadozó tempójára gondolunk? Dugókról kezdünk el vizionálni, amelyek lefagyasztják az egész település vérkeringését? Vagy álomkóros polgárokról, akik zombi módjára vánszorognak az utcákon? Vagy éppen – mostanában egyre inkább – az, hogy a rohanó világ helyett a gondolkodás, tűnődés, a világgal való nyugodt eszmecsere lehetőségét választjuk?
Nyilván az utóbbira gondoltak azok, akik a Slow Food mozgalom hatására tíz évvel ezelőtt megalapították a Cittaslow kezdeményezést. Az olasz citta (város) és az angol slow (lassú) kifejezésekből összeálló elnevezést többnyire „nyugodt városnak” szokás fordítani: ez is jelzi, hogy mennyire dehonesztálóvá lett a „lassú” jelző. Jellemző az is, hogy a globalizáció ellen globális megoldásokat kínál ez az öt olasz város elindította mozgalom. Mára az egész világon elterjedt ugyanis, tizenhárom országban mintegy száz város csatlakozott a Cittaslow-hoz, amelynek jelképe a hátán házakat vivő csiga.
Kiáltványuk szerint meg kívánnak szabadulni a városok személytelenségétől és újra emberi léptékűvé szeretnék tenni az emberi együttélés alapközösségeit. Nemcsak a közlekedés, a hangzavar és a tömeg csökkentése, de a helyi sajátosságok, értékek mellett is kiállnak. A környezet megóvását szelektív hulladékgyűjtéssel, a megújuló energiaforrásokhoz fordulással és hasonló bevált módszerekkel szeretnék segíteni. Új életet lehelnek a kerékpáros és a gyalogos forgalomba, a bioélelmiszereket népszerűsítik és ellenőrzik a szennyezéseket.
A „csigavárosok” közé kíván lépni Hódmezővásárhely is, Csongrád megye második legnépesebb települése, hazánk területre második legnagyobb városa. Göbl Vilmos, a városi önkormányzat sajtószóvivője számolt be lapunknak arról, hogy a két héttel ezelőtti ezzel kapcsolatos szavazáson a képviselők egyöntetűen a Slow Citykhez való csatlakozás mellett szavaztak.
A Cittaslow nem igazán mozgalom, inkább szervezetnek nevezhetnénk. A csatlakozáshoz egy ötvenöt pontos kritériumlista legalább felének meg kell felelni. Göbl szerint Hódmezővásárhely már eddig is sok kitételnek eleget tett. A helyi egészségügyi kezdeményezések, így az Egészséges Vásárhely program, vagy a térségben nagy múltra visszatekintő kézművesség támogatása a város olyan korábbi tevékenységei, amelyek javítják a pozitív elbírálás esélyeit. Kitétel az is, hogy a csatlakozó város nem lehet nagyobb ötvenezer lakosúnál. Hódmezővásárhelyen nagyjából negyvenhétezren laknak – e tekintetben a város épphogy átcsusszan a léc alatt.
Bár a város már besorolt a lassítósávba, ettől a polgármester élete egyelőre még nem lett lazább: sorozatos próbálkozások után sem sikerült utolérnünk Lázár János urat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.