A legtöbben, 261-en első lemez készítésére pályáztak, közülük 33-an nyertek egységesen háromszázezer forintos résztámogatási összeget a rendelkezésre álló tízmilliós keretből. A nyertesek nevei (Bijou, Tárkány Művek, Rozsnyói Trió, Azokon a Napokon, Kiabátor stb.) nyilván kevés olvasó számára ismerősek, a pótnyertesek között viszont, akik csak akkor kapnak pénzt, ha valamelyik nyertes pályázó visszalép, már szerepel a Magashegyi Underground és az első szólólemezt készítő Jamie Winchester neve is. Berta András programigazgató a döntést úgy kommentálta lapunknak, hogy elsősorban ismeretlen tehetségeknek akartak lehetőséget adni, s csak másodsorban a Bocskor Boglárka Megasztár-döntős révén ismert zenekarnak, illetve a régi motoros Jamie-nek.
A pályázati kiírás szerint pop-rock, metál, dzsessz, népzenei, világzenei műfajú, legalább negyvenpercnyi lemezanyagot kellett benyújtaniuk a pályázóknak. A programigazgató szerint ha évről évre akadnak is eltérések, alapvetően konstans a jelentkezők műfaji megoszlása. A legtöbben pop-rock lemezanyagokat küldtek be. Tavaly megnőtt a népzenei-világzenei pályázók száma, de idén ezek már nem voltak kiugrók, s némiképp visszaszorult az igényes metálzene is. Tekintettel az énekelt vers műfaj felfutására, megkérdeztük a programigazgatót arról is, hogy ilyen lemezanyaggal van-e esélye támogatásra egy kezdő együttesnek. Mint mondta, a feldolgozásokkal szemben az eredeti műveket bemutató alkotó-előadókat részesítik előnyben, de ha olyan invenciózus feldolgozásokkal bombázzák a pályázók a döntéshozókat, mint például Ferenczi György a Petőfi-lemezzel, szívesebben adják meg magukat, mintha egy feltörekvő zenekar mondjuk Led Zeppelint játszik.
Vidéki klubkoncertekre 101 pályázat érkezett, közülük 33 pályázónak ítélt meg a kuratórium a hatvanötmilliós keretből kétmillió-ötszázezer és félmillió forint közötti összegű állami támogatást. A klubkoncertek szervezőinek vállalniuk kellett, hogy a korábbi évek PANKKK által támogatott első lemezesei közül legalább négyet meghívnak fellépésre. (Ha meggondoljuk, hogy köztük van például a Suhancos vagy a Napra, ez nem is lehet olyan nagyon nyűgös kötelezettség.) Berta szerint a visszatérő pályázók azt jelzik, hogy három vidéki városban a legműködőképesebb a könnyűzenei klubélet: Szegeden, Pécsett és Debrecenben. Ezekben a városokban még nyáron, a vakáció idején is megtelnek a bejáratott koncerthelyek.
Mint Berta András, a PANKKK programigazgatója lapunknak elmondta, tavaly közel száz induló pályázott tehetségkutató fesztiválok résztámogatására. Az idén a döntéshozók kikötötték: a fesztiválszervezőknek biztosítaniuk kell, hogy a tehetségkutató versenyek győzteseit továbbjuttatják jelentősebb versenyekre, magasabb fórumokra, így a felfedezettek bizonyos fokú tehetséggondozása is megvalósulhat. Idén már csak negyvennégyen igényeltek a fesztiválok résztámogatására rendelkezésre álló tízmilliós keretösszegből, s közülük harmincegyen vehetik fel a félmillió és kétszázezer forint közti összegeket. A korábbi években lapunk is szóvá tette a PANKKK-kal kapcsolatban az ügyintézés nehézségeit. A programigazgató elmondta, ők is sok visszajelzést kaptak erről. Idén az NKA-tól a Magyar Művelődési Intézet vette át a szerződéskötéseket, s a PANKKK programirodáját bízták meg a munkával. Berta reméli, így nem húzódik decemberig a szerződések aláírása, hanem a legtöbb pályázó már augusztus közepéig aláírhatja a papírokat, és átveheti a megítélt összeg felét.
Szijjártó Péter értékelte a közel-keleti helyzetet
