A nem fizetők miatt drágítják a gázt?

A rendesen fizető fogyasztóknak kellene fizetniük az adós gázfelhasználók helyett – gyakorlatilag ez a helyzet állna elő, ha a szolgáltatóknak sikerül célt érniük a Magyar Energia Hivatalnál. Azt szeretnék, hogy költségeik között számolják el a nagyrészt lakossági fogyasztók által felhalmozott kintlevőségeik egy részét, szerintük ugyanis megszaporodott feladatuk kiadásait nem fedezi a szabott árrés.

Dékány Lóránt
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnövekedett a gázszolgáltatók kintlevőségeinek mértéke az utóbbi időszakban, mivel – elsősorban – a válság megtöbbszörözte a nem fizető fogyasztók számát. Ez főként a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatásban jelent gondot, ahol minden szabályozott módon történik, ugyanakkor a piaci információk szerint valamennyi társaságnál veszteséges ez az üzletág. Különösen úgy, hogy a szolgáltatók feladatai ezen a területen megnövekedtek idén júliusban, az általuk alkalmazható árrés mértéke viszont nem változott.
Úgy tűnik, a szolgáltatók azt szeretnék elérni, hogy az egyetemes ellátásból adódó többletköltségüket – amely magában foglalja a megnövekedett kintlevőségeket is – el tudják számoltatni a gáz árában, illetve a rendszerhasználati díjakban.
*
– A kintlevőségeket nem lehet figyelembe venni a költségek elismerésénél – tájékoztatták lapunkat a Magyar Energia Hivatalnál (MEH). Azonban hozzátették, a jogszabályi kereteken belül a szolgáltatók időről időre kísérleteket tesznek, hogy a felmerülő többletköltségeiket el tudják számoltatni az árakban.
Nem elképzelhetetlen, hogy ezúttal nyitott ajtókat döngetnek, 1-2 hónapon belül ugyanis lezárul az úgynevezett „költség-felülvizsgálati eljárás”. Ennek során határozzák meg a MEH és a cégek szakértői, hogy az elkövetkezendő négyéves ciklusban hogyan változnak a rendszerhasználati díjak. Vagyis azok a tarifák, amelyek 2010 januárjában életbe lépnek, 2014-ig érvényben maradnak, s közben – hacsak rendkívüli eset nem történik – mindössze az infláció mértékével arányosan változnak.
Kutas István, a magyarországi E.ON cégek szóvivője megkeresésünkre elmondta, hogy az egyetemes szolgáltatás miatt adódott többletfeladatok kiadásait már nem fedezik a jelenlegi árrések. Új kötelezettség a lakossági ellátásban július óta például az ügyfélszolgálati hálózat kibővítése, illetve a védendő fogyasztók megjelenése. Az utóbbi kategóriába tartozó felhasználóknál akkor sem lehet kikapcsolni a szolgáltatást, ha már jelentős tartozást halmoztak fel. Ha tehát emiatt nő a szolgáltatók árrése, s ezen keresztül a végfelhasználói ár, akkor gyakorlatilag előáll az a helyzet, hogy a rendszeresen fizető fogyasztók állják a számlát a díjat befizetni nem tudó vagy nem akaró gázfelhasználók helyett is.
Az E.ON-szóvivő közölte, társaságuknál több 10 millió forintot tesznek ki a kintlevőségek, ám ebbe beletartozik az áram- és gázfogyasztók által felhalmozott összeg is. Hozzáfűzte, ennek mértéke folyamatosan változik, de elmondható, hogy az előző évhez képest növekedés figyelhető meg. Ebben szerepet játszott az a jogszabály is, miszerint a téli hónapokban senkinél sem lehet kikapcsolni a szolgáltatást.
– Az egyetemes szolgáltatás mindenhol veszteséges tevékenység – erősítette meg kérdésünkre Bakonyi Tibor, a Főgáz vezérigazgatója. Kifejtette, valamennyi szolgáltatónak nagy kintlevőségei vannak a lakosság gyenge fizetőképessége miatt. Ennek pedig kockázata van, aminek kezelése egyre többe kerül, s mint Bakonyi Tibor fogalmazott, a költségek elismertetése nagyon komoly harc a MEH-hel. A vezérigazgató közölte, a fővárosi társaságnak az év első 8 hónapjában több mint 7 milliárd forint kintlevősége keletkezett, ez a szám azonban 7-8 milliárd forint között mozog általában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.