A politika a hibás, nem a mutató

Lóránt Károly
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicolas Sarkozy, a franciák nyughatatlan elnöke már vagy tizennyolc hónapja felkérte Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászt (képünkön), hogy egy bizottság élén dolgozzon ki javaslatot egy olyan új mutatóra, amely a GDP-nél jobban mutatja be egy ország helyzetét, lakosainak elégedettségét. Hírek szerint erre leginkább az késztette, hogy míg a GDP tekintetében Franciaország elég gyengén áll, az életminőséget meghatározó más tényezők – mint mondjuk a szabadidő – tekintetében jobban, így több mutató esetén az elnök mindig arra hivatkozhatna, amelyik kedvezőbb a számára.
A GDP (bruttó hazai termék) mint a gazdasági fejlődést jelző mérőeszköz, a harmincas évek válsága során született az Egyesült Államokban, és viszonylag gyorsan általánossá vált a fejlett ipari országokban, míg például a szocialista országok többségében a csak a termelő tevékenységeket mérő nemzeti jövedelmet használták a fejlődés mérőszámaként. Ez utóbbiból kimaradt a nem termelő tevékenységek (szolgáltatások) teljesítményének mérése, ezért is volt például oly gyalázatosan rossz annak idején a telefonellátás. A GDP-ről természetesen hamar kiderült, hogy csak korlátozott információt ad egy gazdaság és kiváltképp egy társadalom helyzetéről. Robert Kennedy amerikai szenátor már a hatvanas évek elején azt mondta róla, hogy „mindent mér, kivéve azt, ami az életet értékessé teszi”. Az első kőolajválságot követően megindult a kutatás, hogy a környezeti és nyersanyag-ellátási kérdéseket is számba vevő mutatót találjanak. Az első, máig is emlegetett mutatót az amerikai Yale egyetem professzorai, a Nobel-díjas James Tobin és William Nordhause dolgozta ki, ennek az ugyancsak Nobel-díjas Paul Samuelsonnal továbbfejlesztett változatát nevezték „nettó gazdasági jólétnek” (Net Economic Welfare – NEW), ám rendszeres mérésére nem került sor. Az ENSZ által kidolgozott „emberi fejlődés indexe”-t viszont rendszeresen mérik, és például a legutóbbi, 2006-ra vonatkozó adatok szerint Magyarország egy 177 országból álló mintában a 38., megelőzve Lengyelországot, Szlovákiát és a balti államokat, elmaradva viszont a csehektől, a szlovénoktól és természetesen a fejlett ipari országoktól.
Sarkozy az új mutatót a G20 soron következő, szeptemberi ülésén kívánja a világ vezető országai elé tárni meggondolás céljából. Megtehetné ugyanezt szűkebb környezetében, az Európai Unióban is, esetleg rávéve az Európai Bizottságot, hogy végre ne csak a maastrichti kritériumokban gondolkodjanak, hanem vegyék figyelembe az egyes országok, különösen az új tagállamok eltérő gazdasági és társadalmi sajátosságait, és ne igyekezzenek a szabad piac megszentelt eszméjének keretében olyan gazdaságpolitikát rákényszeríteni az egyes országokra, amitől azok nemhogy felzárkóznának, hanem még jobban tönkremennek. Kétségtelen, ha már létezne és alkalmaznák a Joseph Stiglitz és bizottsága által kidolgozott mutatót, amelyben például a foglalkoztatási szint és az egészség kapja a legnagyobb súlyt, rögtön kiviláglana, hogy például a bizottság által melegen üdvözölt Bajnai-csomag, amely a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány mérséklése érdekében tönkreteszi az egészségügyi ellátást, nem megoldás, hanem a válság elmélyítése.
Addig is azonban, amíg az új mutató gyakorlati használatba kerül, nem ártana a meglévő régieket alaposabban megnézni, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy a piac mindenhatóságára felépített gazdaságfilozófia és politika mellett az Európai Unió sohasem lesz „a világ legversenyképesebb, leggyorsabban növekvő, tudásalapú gazdasága”, mint ahogy azt 2000-ben az unió vezetői célul kitűzték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.