Az MSZP civil kamarája és a népfront

Olvasóinktól
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali hálózat emberei – a parlamentben ülő pártkatonáik segítségével – ismét megpróbálják a bontakozó civil társadalmat visszaszorítani. Miért állítjuk ezt? Azért, mert a napokban egy régi baloldali káder, Barabás Miklós, az Európa Ház vezetője látszólag megnyerő ötlettel állt elő: a jelenlegi parlamenti többség még szeptemberben hozzon létre úgynevezett „civil kamarát”. Ki kell jelentenünk, hogy a szándék átlátszó és nyilvánvaló. A baloldali kormány és párt a választások előtti utolsó hónapokban megpróbálja fellazítani a civil összefogást úgy, hogy egy akolba tereli és ott ellenőrzi a civil szervezeteket. Az illegitim kormány az utolsó hónapjait élő parlament segítségével pénzt juttathat egy mesterségesen létrehozott vízfejnek, a valódi civil szervezetek szétzüllesztése céljából. (Külön érdekesség, hogy erre az akcióra megszorítások idején is van pénz.)
Az átlátszó kezdeményezéssel kapcsolatos alapvető jogi és alkotmányos probléma az, hogy a kamarákról szóló hatályos törvénybe sehogyan sem lehet beleerőszakolni egy úgynevezett „civil kamara” létrehozását. A kamara ugyanis gazdálkodó, illetve szakmai szervezetek bizonyos csoportjainak érdekvédelmére szolgál. A jogi korlátokat áthidalandó, nyilván arra készülnek, hogy a parlament gyorsan külön törvényt alkosson egy civil kamara létrehozásáról.
És mi lenne a civil kamara feladata? Jól értjük, hogy az összes civil szervezetet egységesen képviselné az államhatalommal szemben? A civil érdekvédelem nem gazdasági és nem szakmai kategória. A civil érdekképviselet célja nem más, mint az állampolgárok szándékain alapuló közjó követelményeinek érvényesítése a közügyekben. E közjó képviselete a politikusoknak ma is kutya kötelessége. Ezért fizetjük a népképviseleti Országgyűlés honatyáit és a kormánytagokat, az állami vezetőket.
Ha ennek ellenére kell a civil kamara, akkor létrehozása nem más, mint nyilvános beismerés: a politikusok, a képviselők többsége képtelen a civil társadalom, az állampolgárok érdekeinek képviseletére. De akkor miért kellene elhinnünk, hogy ugyanez a parlament létrehoz egy újabb szervezetet, amelyik „most már aztán tényleg” a mi érdekünkben cselekszik? És kik lesznek ennek a kamarának a tisztségviselői? Miből fog gazdálkodni? Arról nem beszélve, hogy látjuk, hogyan veszi semmibe a jelenlegi kormány a meglévő kamarák, szakszervezetek és érdekvédelmi szervezetek véleményét. A civil kamara mitől lenne kivétel?
Tényleg ennyire átverhetőnek látszunk?
A tervezett civil kamara létrehozása – a jelenlegi Országgyűlés többségének szavazatával – a demokrácia megcsúfolása lenne. A civil érdekképviselet egyéni szabadságjog, amelyet senkinek nincs joga elvenni az emberektől és egy felülről létrehozott szervezetre bízni – különösen ma, amikor a többségi népakarat nyilvánvalóan ellenkezik a parlamenti többség döntéseivel. Köszönjük, de nem kérünk a jelenlegi kormány és parlament előzékeny „segítő szándékából”! Nem engedjük, hogy azokat a lehetőségeket is elvegyék tőlünk, amink van!
A civil kamara ötlete ügyes politikai húzás, de mondhatjuk úgy is: olcsó trükk a bontakozó civil szféra újbóli szétverésére, ami megtörtént már a Rákosi- és a Kádár-korszakban is. A Civil Összefogás Fórum tiltakozik ez ellen, és visszautasít minden, „föntről” a civil társadalomra küldött ernyőszervezetet!
A tényleges civil akaratot a baloldali kormányzat és párt nem veheti meg azzal, hogy kamarát ajánl szervezeteinek. A civil egyesülések egymást nem egy átláthatatlan, felülről irányított álintézmény keretei között, hanem önkéntes és szabadon szerveződött társulásban találják meg. A civil kamara tetszetősre sminkelt gondolata valójában nem más, mint a kommunisták és szocialisták által évtizedekig működtetett Hazafias Népfront újjáélesztése, célja pedig ugyanaz: az utóbbi hónapokban gomba módra szaporodó, valóságos civil mozgalmakat, egyesüléseket felülről összegyűjteni, egy szervezetbe tömöríteni, ott pedig ellenőrizni és irányítani az „oszd meg és uralkodj” szellemében. Ez a kezdeményezés álságos és nagyon is átlátszó.
A Civil Összefogás Fórum nevében felszólítjuk a civil szervezeteket és mozgalmakat: ne essünk bele a baloldali párt és a parlamenti többség által állított csapdába, s utasítsuk vissza a Hazafias Népfront mintájára kitalált civil kamara gondolatát!
Nyilatkozatunkhoz várjuk a civilek csatlakozását!

A Civil Összefogás Fórum szóvivői: Csizmadia László, Fricz Tamás, Piukovics Gábor, Schulek Ágoston, Simon János, Varga István ([email protected] www.civilosszefogas.org)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.