De kik ő pontosan?
Andrij Sztavnizer, az osztrák tiszteletbeli konzul és a Trans-Invest-Service cégcsoport vezetője, a legnagyobb magánkézben lévő ukrán kikötőlogisztikai vállalkozás élén áll. Az orosz invázió első napjaiban, amikor orosz katonák elfoglalták a villáját Kijev mellett, inkább lebombáztatta az épületet, mintsem ellenség kezére adja. Nevéhez fűződik a lembergi Superhumans nevű rehabilitációs klinika is, amely ingyenesen segíti a háborús veteránokat – az intézmény megnyitóján Zelenszkij felesége is jelen volt.
Olekszandr Hereha, egykori parlamenti képviselő, az Epicentr K barkácsáruház-lánc tulajdonosa, 1,7-2,2 milliárd dollárra becsült vagyonnal. Kormányzati közbeszerzések kedvező feltételei révén vált kulcsfontosságú állami beszállítóvá, főként logisztikai és építőanyag-kereskedési területeken.
Andrij Kolodjuk, a kockázatitőke-szövetség elnöke, kulcsszereplő lett az USA és Ukrajna közötti ásványianyag-befektetési megállapodásban. A lítium, titán és kobalt kitermelése olyan stratégiai terület, amely hatalmas jövőbeli profitot ígér.
Vaszil Hmelnickij, az UFuture csoport mögött álló befektető, technológiai parkokat, egészségügyi és oktatási infrastruktúrát fejleszt. K.Fund nevű szervezete humanitárius segélyeket vásárol külföldön, és szállít Ukrajnába.
Andrij Koboljev, a Naftogaz korábbi vezérigazgatója, jelenleg a zöldenergia-fejlesztéssel foglalkozó Eney vezetője. Az amerikai DFC 150 millió dollárral támogatja projektjeit. Ugyanakkor az ukrán ügyészség korrupciós eljárást indított ellene – elemzők szerint politikai riválisként tekint rá Zelenszkij köre.
Bár ezek a vállalkozók sokban különböznek a régi ukrán oligarcháktól – nem befolyásolnak politikai kinevezéseket, nem építenek médiabirodalmakat –, a Transparency International (TI) szerint a közbeszerzések manipulálása és a korrupció továbbra is jelen van Ukrajnában.