Boszniai vádalku

Vádalkut kötött a boszniai ügyészséggel egy szerb háborús bűnös. A 41 éves Goran Djurics – aki Buzogány néven vált hírhedtté a háború idején – elfogadta, hogy beismerő vallomást tesz, s elmondja mindazt, amiről tudomása van a bűncselekménnyel kapcsolatban, de más, 1992 és 1995 között történt eseményekről is, s nyilatkozatban bűnbánatot gyakorol az áldozatok előtt. Ennek fejében – a vádalku szerint – börtönbüntetése nem haladja meg a tíz évet.

Sebestyén Imre
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az a vád Djurics ellen, hogy a prijedori biztonsági intervenciós egység tagjaként részt vett kétszáz bosnyák és horvát civil kivégzésében. A bosnyák erők ellenőrzése alatt álló terület felé tartó menetoszlopból állították és végezték ki a szerencsétlen férfiakat. A vádlott a megállapodással lemond a bírósági tárgyalás jogáról és a fellebbezésről is arra az ítéletre, amelyet a vádalku alapján mond majd ki a boszniai bíróság. Az eddigi bizonyítékok alapján úgy tudják, hogy maga Goran Djurics nem vett részt a kivégzésben, hanem csak biztosította a terepet, ahol a vérengzés zajlott. A bosznia-hercegovinai igazságszolgáltatók azokat állítanák bíróság el, akiket közvetlen felelősség terhel a polgári személyek lemészárlásáért.
Szerbiában is egy igen jelentős vádalkura készülnek. Miután az augusztus végi parlamenti szavazással megteremtik hozzá a törvényes alapot, a hatóságok megfeleznék a vádalkura kész Radomir Markovics volt titkosszolgálati főnök börtönbüntetését, aki cserében fényt derítene a Szlavko Csuruvija laptulajdonos, főszerkesztő elleni gyilkosságra. A tettest ugyanis azóta sem sikerült megtalálni. Az akkori vádak szerint a merényletet a titkosszolgálat követte el, ám erre nincs bizonyíték. Markovicsot egyébként 15 évre ítélték Ivan Sztambolics volt szerb elnök meggyilkolásában való közreműködéséért, a Vuk Draskovics elleni budvai merénylet segítéséért, de 40 évet kapott – szintén még nem jogerősen – az ibari főútvonalon elkövetett merényletért, amelynek négy áldozata volt (Draskovics csodával határos módon maradt életben). Ennyi az öszszevont ítélet is. Ennek legalább a felét elengednék, ha megnevezné Csuruvija gyilkosát.
Sznezsana Malovics szerb igazságügy-miniszter közben azzal a hírrel tért haza az amerikai igazságügy-minisztériumnál tett látogatásáról, hogy Washington egyértelműen jelezte beleegyezését, miszerint a hágai törvényszék által elítélt szerb állampolgárok hazájukban tölthetik le büntetésüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.