Csak a dioxin biztos

Székely Gergely
2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt éve annak, hogy a 2004-es ukrán elnökválasztási kampány kellős közepén megmérgezték az akkor még államfőjelölt Viktor Juscsenkót. Milliók aggódtak és szorítottak Ukrajnában és szerte a világon az egyik bécsi magánklinikán kezelt ellenzéki politikus életéért. Azt viszont, hogy valójában mi is történt, fél évtizeddel az események után sem lehet biztosan tudni, noha Juscsenko minapi bejelentése szerint a főügyészség befejezte a nyomozást, és ismertté vált a mérgezést elkövető személyek kiléte is. Viktor Juscsenko a német Der Spiegel című folyóiratnak adott interjújában tett említést a nyomozás befejezéséről, közölve többek között azt is, hogy a főügyészség csaknem ezer embert – köztük több alkalommal őt is – hallgatott ki. Az államfő, jóllehet a nyomozati titoktartás ezt nem teszi lehetővé, a mérgezés elkövetésével gyanúsított három személyt, köztük Volodimir Szacjukot, az Ukrán Biztonsági Szolgálat akkori elnökhelyettesét is nevén nevezte, hozzáfűzve, hogy négy éve valamennyien Oroszországban tartózkodnak. Ő személyesen három alkalommal is levélben fordult orosz kollégájához azzal a kéréssel, hogy a legfőbb ügyészség nyomozói számára tegyék lehetővé a nevezett személyek kihallgatását, de Dmitrij Medvegyev még csak válaszra sem méltatta.
Merőben más véleményen van viszont Olekszandr Medvedko főügyész, aki szerint egyelőre még korai lenne a nyomozás befejezéséről beszélni, sőt, ma még azt sem lehet biztosra venni, hogy az ügyet a következő év januárjára kitűzött elnökválasztás első fordulójáig sikerül lezárniuk. Ugyancsak határozottan cáfolták Juscsenkónak a nyomozás befejezésével kapcsolatos állításait a parlament ideiglenes vizsgálóbizottságának tagjai is. Valerij Kamcsatnij képviselő szerint például egyelőre túl sok a megválaszolatlan kérdés és az egymásnak szögesen ellentmondó információ ahhoz, hogy hitelt lehetne adni az államfő szavainak. A bizottság szerint azt sem lehet egyértelműen állítani, hogy a mérgezést szándékosan követték volna el.
A történtek körülményeinek feltárásával évek óta foglalkozó újságíró, Olekszij Sztepura, aki állandó kapcsolatban van Juscsenko bécsi orvosával, Mikola Korpannal is, a kijevi Szegodnya című napilapnak adott interjújában azt hangoztatta, hogy egyelőre csak azt lehet teljes bizonyossággal állítani, hogy Juscsenkót dioxinnal mérgezték meg. De hogy konkrétan hol, mikor és kik, azt nem lehet tudni. Természetesen nem lehet kizárni azt sem, hogy a dioxin a Sztacjuknál elköltött vacsora során került Juscsenko szervezetébe. S még inkább összekuszálta a történtek amúgy is szövevényes szálait az időközben Juscsenkóval szembehelyezkedő David Zsvanyija, az elnöki párt parlamenti képviselője, aki szerint az egész megmérgezési történetet az államfőjelölt választási stábja ötlötte ki.
Igaz, ezt több ország laboratóriumában elvégzett vizsgálatok is határozottan cáfolták, illetve megerősítették a dioxinmérgezés tényét. A közelmúltban például egy brit orvosi szaklap, a Lancet cikkezett arról, hogy Juscsenko szervezetében olyan tiszta dioxint találtak, amelyet csakis laboratóriumi körülmények között lehet előállítani. Csakhogy ez önmagában még egyetlen lépéssel sem vitt közelebb a mára már az ukrán belpolitikai csatározások eszközévé vált mérgezési ügy megoldásához. A minap például az államfő Julija Timosenkót és közvetlen környezetét tette felelőssé a nyomozás elhúzódásáért, azt sugallva, hogy a kormányfőnek is köze lehet a történtekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.