Del Potro Tandil hőse

Vélhetőleg néhány emberöltőn át – vagy éppen örökre – Roger Federer marad a világ legjobb férfi teniszezője, de ettől még tény, hogy már nem egyeduralkodója sportágának. Salakon sosem volt az, a kemény pályás US Open tegnapra virradóra befejeződött döntőjében pedig olyasvalaki akadályozta meg sorozatban hatodik amerikai diadalát, aki korábban nem győzte le őt, s Grand Slam-tornát sem nyert még soha: Juan Martin del Potro.

2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai nyílt teniszbajnokságról szóló előző napi cikkünket úgy fejeztük be, hogy Roger Federer további rekordjainak taglalásával várjuk meg a férfi egyes tegnapra virradóra befejeződött döntőjét. Óvatosságunk helytállónak bizonyult, hiszen a svájci világelső, minden idők legeredményesebb versenyzője nem tudta megszerezni pályafutása tizenhatodik Grand Slam- és sorozatban hatodik US Open-trófeáját. Ebben az évben történelmet írt azzal, hogy életében először nyert Roland Garrost, majd hatodszor Wimbledont, amivel megdöntötte Pete Sampras GS-győzelmi rekordját, s ez – valamint iker kislányai születése – teljesen jogosan okozhatta motivációja, koncentrációja csökkenését.
Most Flushing Meadows-ban utóbbi feltűnően rányomta bélyegét a játékára a Juan Martin del Potro elleni, tegnapra virradóra befejeződött fináléban. Erre utal 13 kettős és 62 ki nem kényszerített hibája, az, hogy első szerváinak csak a fele sikerült, valamint hogy 22 bréklehetőségéből csupán ötöt értékesített. Húszéves argentin riválisa ugyanennyit, de 15 sanszból, ezenkívül a szerváit is jobb, kétharmados hatékonysággal bombázta, s kevesebbet hibázott. Ami pedig a leginkább feltűnő, korábban Federer számított a „fejharc” legjobbjának, azaz mindig akkor húzott jót, amikor a leginkább kellett, most viszont a második és negyedik játszma rövidítésében Del Potro volt a magabiztos, nem ő. Hiába játszott fölényben az első és a harmadik játszma során, a mindent eldöntő ötödikben gyakorlatilag leblokkolt. Jellemzően az utolsó poént is ő rontotta el egy hosszúra sikeredett fonákkal, s nem az argentin „csinálta meg”. Érdekes egyébként, hogy az idei Australian Open-döntő koreográfiája is hasonlóan alakult, akkor Rafael Nadal vesztett két sima szettet, s nyert két szorosat a svájci klasszis ellen, hogy aztán zárásként (szintén 6:2-re) átlépjen rajta.
Federer nem szépítette a teljesítményét: „Mindent megpróbáltam, de semmi sem sikerült. Elszalasztottam a lehetőséget” – mondta, miután megszakadt negyven mérkőzésen át tartó veretlenségi sorozata a US Openen. Del Potro elérzékenyült a diadal pillanatában, könnyekkel küszködve nyilatkozta a bő négyórás küzdelmet követően: „Az egyik álmom volt, hogy nyerjem meg a US Opent. A másik, hogy legyek olyan, mint Roger. Az első sikerült.” Hozzátette: a másik álom beteljesedéséhez még sokat kell fejlődnie. Ez igaz, sőt, az a valószínűbb, hogy sokat, de nem eleget. Ettől még tény marad, hogy pályafutása első Grand Slam-tornáját nyerte (sőt, döntőben is most debütált), s hat vereség után először múlta felül Federert. Aki látta kettejük elődöntőjét az idei Roland Garroson, az már sejthette, hamar eljön ez a pillanat. El is jött.
Ezt a pillanatot sok százan ünnepelték Del Potro szülővárosában, Tandilban. A Buenos Airestől 350 km-re délre fekvő, százezres település teniszklubjában óriáskivetítő előtt gyűltek össze a helyiek, ott, hol a 198 centis játékos hatesztendős korában először fogott ütőt a kezébe. „Olyan ez nekünk, mintha a futballválogatott megnyerte volna a világbajnokságot!” – áradozott a hős nevelőedzője, Marcelo Gomez. Tandilból még olyan ismert teniszezők indultak el a karrier útján, mint például Guillermo Perez-Roldan vagy Juan Monaco, de nem ők, hanem Juan Martin del Potro lett a második argentin, aki diadalmaskodott a US Openen Guillermo Vilas 1977-es – még salakon aratott – sikere után. Az előd a helyszínen, az Arthur Ashe stadionban köszöntötte utódját, aki az ötödik helyre lépett előre a világranglistán, s több mint 1,8 millió dollárt kasszírozott ezzel a győzelmével. Minden szempontból megérte.
US Open, férfi egyes, döntő: Del Potro (argentin, 6.)–Federer (svájci, 1.) 3:6, 7:6 (7-5), 4:6, 7:6
(7-4), 6:2.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.