Kocsis Máté
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó

Tiltakozó orvosok. Peter Labás, a Komensky Egyetem orvosi karának dékánja 12 orvos nevében írt jelentést a szlovák főügyésznek arról, hogy 2006. augusztus 25-én „nem bántalmazták” Malina Hedviget, az arcán látható sérüléseket maga okozhatta. A jelentést jegyző három orvos azonban elhatárolódott a dokumentumtól. Azt állítják, nem is tudták, hogy tagjai az igazságügyi orvos szakértői csoportnak. Peter Stanko fogsebész nem tartja kizártnak, hogy a magyar lány sérüléseit ütés okozta, holott a jelentés éppen rá hivatkozva állítja, Malina Hedvig megharapta magát. (N. S.)
Az lehetett a cél, hogy mi – annak ellenére, hogy Ficóék nem engedték be Sólyom László magyar államfőt Révkomáromba – még az életünk árán is megvédjük a szlovák kormányfőt – mondta Földi László. Az egykori műveleti igazgató szerint noha az ilyenfajta biztosítást Magyarországon nem tiltja semmilyen jogszabály, nem illik ilyen látványos erődemonstrációt tartani. A Fico biztonságáért felelős Köztársasági Őrezred szóvivője ugyanakkor nem volt hajlandó nyilatkozni az ügy részleteiről. Gálik Viktória újságírói kérdésre csak annyit közölt, a gépfegyveres kíséret a biztosítás része volt.
*
Mindenképpen súlyos, megalázó diplomáciai kudarcnak tekinti a Fidesz a találkozót, illetőleg a közös nyilatkozatot, majd az azt követő sajtótájékoztatót – értékelte a tegnapi Bajnai–Fico-találkozót Németh Zsolt. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke többek között érthetetlennek nevezte, hogy a magyar kormányfő „magára vállalta” a politikai felelőség „jó részét”, miközben nyilvánvaló, a szlovák–magyar viszony megromlásáért a szlovák kormány elmúlt három évben kibontakozó, egyre erőteljesebb magyarellenessége és nacionalizmusa a felelős. A sajtótájékoztató és a közös nyilatkozat végeredményben „nem tett mást”, mint legitimálta a magyarellenes szlovák politikát – véli Németh Zsolt. Egyúttal közölte, érdeklődéssel várja az EBESZ kisebbségi főbiztosának jövő heti magyarországi látogatását. Azt várják tőle, hogy segítse a felvidéki magyarok jogainak helyreállítását. Leonard Orban, az EU nyelvi sokszínűségért felelős biztosa közben az Új Magyar Szó szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatos megkeresésére szóvivője útján csak annyit közölt, nem érzi alkalmasnak a pillanatot, hogy kifejtse álláspontját a szlovák államnyelvtörvény módosításának ügyében.
Visszafogottan értékelték a szécsényi találkozót a szlovákiai politikusok is. Milan Urbáni, a koalíciós Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom képviselője, a parlament európai bizottságának elnöke szerint siker, hogy létrejött a találkozó. Fico másik partnere, Ján Slota nemzeti párti (SNS) elnök viszont „teljesen feleslegesnek” ítélte azt, mert a „magyarok, s mindegy, hogy monarchisták, szocialisták vagy keresztények, egyet akarnak: Trianon eltörlését”. Anna Belousovová, az SNS alelnöke ráadásul Ficót bírálta. Szerinte ugyanis felettébb zavaró, hogy a szlovák kormányfő Cirill és Metód szobrának szlovák területen való elhelyezéséhez a magyar kormány támogatását kéri. Az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom alelnöke, Martin Fronc „szemfényvesztésnek” nevezte a két kormányfő nyilatkozatát. Úgy véli, a vitát kiváltó kérdésekben semmilyen előrelépés nem történt, az együttműködés egyéb területeire pedig olyan programot dolgoztak ki, amely már évek óta napirenden van, csak még hozzá sem kezdtek a megvalósításhoz, garancia pedig most sincs arra, hogy a választásokig bármi is változzon.
A Magyar Koalíció Pártja szerint sem hozott áttörést a szlovák és a magyar kormányfő megbeszélése. Berényi József szerint azonban pozitív esemény, hogy Fico kötelezte magát Knut Vollebaek ajánlásainak megfogadására. „Csakhogy a szlovákiai magyarság szempontjából az ajánlásokból a legfontosabb a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítása, illetve egy átfogó kisebbségvédelmi törvény elfogadása, amire a jövő évi parlamenti választásokig már nincs idő” – vélekedik az MKP általános elnökhelyettese.
Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke tegnap Budapesten egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, változást vár egy Fidesz-kormány esetén a határon túli magyarok ügyeinek kezelésében. Kijelentette: – A szervilis magatartást, az állandó gesztusokat általában a gyengeség jeleként értelmezi a tárgyalópartner. A keményen fellépő, határozott tárgyaló felet ugyanakkor az ellenfél is jobban tiszteli – utalt a csütörtöki magyar–szlovák csúcstalálkozóra az MKP vezetője, hozzátéve: – Ő a határozott válaszadás híve.
A szlovák–magyar ügy a lengyelországi Sopotban, a visegrádi négyek államfőinek találkozóján is téma volt. Ivan Gasparovic szlovák államfő elmondta, a viták ellenére szeretne külön találkozni Sólyom László magyar köztársasági elnökkel a csúcstalálkozón. Gasparovic hangsúlyozta: a schengeni övezetben bizonyos értelemben eltörölték a politikai határokat, de a földrajzi határokat nem. „Azok megmaradtak, s ezen a téren szükség van a kölcsönös tiszteletre” – húzta alá a szlovák államfő, akit az MTI idézett.
Václav Klaus ugyanott kijelentette, érti Pozsony álláspontját a mostani szlovák–magyar vitában, és elutasítja Európa második világháború utáni elrendezésének bármiféle megváltoztatását. Úgy látja, hogy Magyarország hosszú távon ki akarja terjeszteni területét.
vezércikk a 7. oldalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.