Kihalhatnak a kenguruk Ausztráliában, ha Kína nem hagy fel azzal a tervével, hogy a húsukat importálja – állítja Bob Irwin, a három évvel ezelőtt elhunyt világhírű természetvédő, Steve Irwin édesapja. Véleménye szerint ezek az állatok elsősorban azzal hajthatnak hasznot az országnak, hogy odavonzzák a turistákat. A kínaiakhoz pedig azzal a felhívással fordult: „Mi nem ennénk meg a ti pandáitokat, ezért kérjük, ti se egyétek meg a mi kenguruinkat” – írta az AFP.
A kenguru Ausztrália jelképe és címerállata, de ma már nem kizárólag turistacsalogató attrakció. A bájos erszényeseket sok helyütt haszonállatként tartják, s mind nagyobb számban végzik a húsfeldolgozókban, ahonnan ma már ötvenöt országba exportálják a belőlük készült termékeket. Ezek legnagyobb felvevőpiaca eddig Oroszország volt, ott azonban egészségügyi megfontolásokból augusztusban korlátokat állítottak a hústermékek behozatala elé. Az ausztráliai kenguruipar figyelme ezután fordult az ázsiai országok, elsősorban Kína felé, ahová a tervek szerint a jövő év első felében indulnak el az első hús- és konzervszállítmányok. Az óriási ország várhatóan korlátlan igényei azonban megpecsételhetik az erszényesek sorsát. Bob Irwin jóslata szerint a piacnyitás ahhoz vezet majd, hogy néhány év múlva eltűnnek a kontinensről a vadon élő kenguruk.
Az Ausztráliában élő valamennyi fajtájuk létszáma a kritikus határon van, a vörös kengurukat pedig a közeli kihalás fenyegeti. Az állomány vészes zsugorodását mindeddig elsősorban a szárazság, a táplálékhiány és annak a számlájára írták, hogy a mezőgazdasági területeket letaroló állatokat kíméletlenül irtják a farmerek is. A húsexportőrök igényei mostanáig nem játszottak nagy szerepet az állatok fogyatkozásában.
A kenguruk védelmére létrehozott ausztrál civil szervezet szerint szerte a világon arra kell ösztönözni a vásárlókat, hogy bojkottálják a veszélyeztetett állatok húsából készült árucikkeket. El kell érni továbbá, hogy egy ország se támogassa az ezekkel folytatott kereskedést.
Trump lépése újabb fordulatot hoz a háborúban
