Jajkiáltás Békésből

Eddig csaknem kétezren írták alá azt a petíciót, amely tiltakozik a foglalkoztatók működését nagymértékben veszélyeztető kormányrendelet módosítása ellen. Tizenegy dél-békési település polgármestere állt a kezdeményezés mögé, mivel a rendeletet semmilyen szakmai érv nem támasztja alá.

V. Fehér József
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszorító intézkedéseket tervez végrehajtani a megváltozott munkaképességűek rovására is a kormány. A szociális foglalkoztatók jövőre már nem alkalmazhatnak ötvenöt év fölötti, leszázalékolt rokkantakat, ráadásul megváltozik a finanszírozás is, vagyis az eddigi normatíva helyett az önkormányzatoknak pályázniuk kell a szükséges pénzért. Ez veszélyezteti a foglalkoztatók működését, és rendkívül sok család megélhetését nehezíti meg. Így ismét a társadalom perifériájára taszítják a csökkent és megváltozott munkaképességűeket. Az érintettek véleménye szerint a kormányrendelet módosítása súlyos hiba, és azt semmilyen szakmai és egyéb érv nem indokolja. Megengedhetetlennek tartják, hogy a kormány visszaél a helyzettel, s éppen ezt a társadalmi réteget hozza hátrányos helyzetbe. Úgy gondolják, valótlan a propaganda, amely szerint a kormány nagy erőfeszítéseket tesz a legrászorultabbak megsegítéséért. Bajnai Gordon miniszterelnöknek és Varga Zoltán önkormányzati miniszternek szemmel láthatóan nem az a célja, hogy ezeket az embereket visszajuttassa a munka világába. Az aláírók tiltakoznak a csökkent munkaképességűek kirekesztése ellen, amely megkérdőjelezi az egzisztenciájukat és az életbe vetett hitüket. Nem csoda, hogy követelik a kormányrendelet azonnali visszavonását.
A petíciót a Békés megyei önkormányzat elnöke, Domokos László adta át a viharsarkiak üzenetével Harrach Péternek. Az Országgyűlés alelnöke az átvételkor elmondta: egyetért annak tartalmával, s fontosnak tartja, hogy a társadalom felelős rétegei felemeljék szavukat az intézkedés ellen.
A rendelet meghozatalakor a Körösök vidékén többen élesen kritizálták Varga Zoltán önkormányzati minisztert, aki Békésben, Orosházán él, és a megyei közgyűlés MSZP-s képviselője, bár utóbbi testület fórumait fél éve nem látogatja.
– Riadtan tapasztalom, hogy az önkormányzati miniszter a leszázalékolt emberek amúgy sem eget verő jövedelmére vetett szemet – mondta az eleki Tolnai Péter, aki a polgári oldalon politizál. – Vezetése alatt gyorsult fel a délkeleti régió leépülése, most pedig azt hallom, hogy országos pozícióból már az állami gondozottak juttatásait is felére csökkentené.
– Minket a szociális törvény megváltozása úgy ért, mint derült égből villámcsapás – magyarázta felindultan Fodor József csanádapácai polgármester. – Itt közel ötszázötvenen írták alá a tiltakozást, közülük százhúszan a szociális foglalkoztatóban dolgoznak. Mivel ők egyúttal családfenntartók, a helyzet rosszabbodásával százak zuhannak mélyszegénységbe. Közülük negyvenegyen betöltötték az ötvenötödik életévüket, így őket a terv egyenesen kizárja a támogathatóságból. Huszonnyolcezer forintból képtelenség megélni, ilyen kevés pénz a villanyra és gázra sem elég, nem beszélve a kenyérről.
Fodor József drámai képet festett a közeljövőről, szerinte a történtek miatt várható az öngyilkosok számának emelkedése ebben a körben, nem túlzás azt állítani, hogy a csökkent munkaképességű elbocsátottak a sír szélén tántorognak. A polgármester nem tartja véletlennek azt sem, hogy az utóbbi két évben többször ellenőrizték a község szociális foglalkoztatóját, mint az elmúlt negyed század alatt összesen. Úgy véli, hogy a szociális foglalkoztatást egy jól körülhatárolható baloldali csoport hitbizománynak tekinti, ezért fekete bárány lesz mindenki, aki érdekeiket sérti.
A témáról szóló fórumon Gosztolya Ferenc MSZP-s megyei önkormányzati képviselő, aki éppen az emlegetett Varga Zoltánt váltotta a baloldali frakció élén, a miniszter nevében is visszautasította a sommás megállapításokat. Mint fogalmazott, a területen sok az igazságtalanság és a visszaélés, ezért ideje elkezdeni rendet tenni.
– Szégyen, hogy korhatárhoz kötik a megváltozott munkaképességűek alkalmazását – sérelmezte Takács Ferenc tótkomlósi alpolgármester. – Ők dolgozni szeretnének, nem pedig segélyből megélni. Megdöbbentő ez a megkülönböztetés a baloldali kormánytól, sőt egyenesen alkotmánysértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.