Az eredeti tervek szerint ősszel indították volna útnak, a RussianSpaceWeb.com értesülése szerint azonban hirtelen 2011-re módosíthatják a következő orosz Mars-küldetés időpontját a szakemberek. A Phobos-Grunt misszió bolygószomszédunk egyik holdja, a Phobos felszínére kíván űrszondát juttatni, amely talajmintákat vesz, majd visszatér a Földre. A felelősök még a héten dönthetnek a küldetés sorsáról, a dátum a tesztek befejezésétől függ. Eredetileg a Phobos-Gruntot szállító űrhajót szeptember 26-án kellett volna a bajkonuri űrrepülőtér kilövőállásához szállítani. A startra egy szűk időszak alkalmas októberben, ha addig nem készül el minden, legközelebb jövőre lehet próbálkozni. Augusztusban egyszer már elhalasztották a szonda fellövését.
A mostani döntés az első kínai Mars-missziót is érinti majd, a Yinghuo 1 szonda ugyanis szintén a Zenit hordozórakétán utazik a vörös bolygóhoz.
A Mars felszíne és egyik holdja, a Phobosz közötti távolság mindössze 5760 kilométer. Összehasonlításképpen: bolygónk és a Hold között 378 ezer kilométer a távolság. A Phobosz 7 óra 39 perc alatt kerüli meg a Marsot, vagyis naponta háromszor, eközben kétszer kel fel és kétszer nyugszik le. Az árapály-erők hatására a hold keringése kötött, vagyis a Phobosz mindig ugyanazt az oldalát fordítja a bolygó felé (ahogyan a Föld Holdja is).
Míg az oroszok Földre visszatérő szondájuk indításán dolgoznak, a közelmúltban kiderült, túl sovány az amerikai űrkutatási hivatal
(NASA) költségvetése ahhoz, hogy űrhajósokat küldhessen a Marsra. Ennek nincsenek meg sem a technikai, sem a pénzügyi feltételei, s ez eleve kudarcra ítélné a vállalkozást – állapította meg a témában készült jelentés.
Durva szabályozás jöhet a fagyira, ez sokakat érint
