Kifulladt válságprogramok

Úgy látszik, a munkaerőpiac kapcsán is csak rövid távú megoldásokban gondolkodik a kormány, hiszen miként idén, úgy jövőre is főként a pár hónapra elhelyezkedési lehetőséget adó közcélú foglalkoztatásra szánja a legtöbb pénzt. Közben a gazdasági válságra válaszul megalkotott kormányprogramok már kifulladtak.

Dénes Zoltán
2009. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében elfogytak azok a pénzforrások, amelyeket a gazdasági válság miatt veszélybe kerülő munkahelyek megtartása miatt hirdetett meg a kormány. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) tájékoztatása szerint a belső forrásokból finanszírozott pályázatokkal közel 85-90 ezer állás megtartását lehetett elősegíteni. Csakhogy az Állami Foglalkoztatási Szolgálat Munkahelyek megőrzéséért nevű programját szeptember 14-én felfüggesztették, mivel a rendelkezésre álló tízmilliárd forintos keretből kilencet már kifizettek, a beérkezett pályázati igény pedig meghaladja a megmaradt egymilliárdot. E program révén eddig 27 450 álláshely megőrzését támogatták. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány három pályázatán 7,3 milliárd forint a megállapított támogatás összege, amellyel 18 600 álláshelyet támogattak, s e programmal várhatóan már csak a korábbi, ám esetleg meghiúsuló pályázatokból visszaérkező mintegy 400 millió forint használható fel. A tárca központi programjaira rendelkezésre álló 700 millió forintból eddig csaknem kétezer munkahely megőrzését támogatták. Vagyis az összesen 16,74 milliárd forintból eddig közel 48 ezer munkahelyet támogattak közvetlenül, ami közvetve a minisztérium szerint megközelítőleg 87 ezer állás megtartását segíthette elő.
Az említett programokon túl hazai többletforrás nem áll rendelkezésre, ugyanakkor az Európai Unió által finanszírozott programokban harmincmilliárd forint még elérhető – jelezte a tárca. Ebből húszmilliárd forint a kis- és középvállalkozások (kkv), tíz pedig a nagyvállalatok támogatására használható fel. Az SZMM tájékoztatása szerint ebből eddig 96 kkv 1,9 milliárd forintos támogatást nyert el. Sokkal alacsonyabb az érdeklődés a nagyvállalatok részéről, e körből eddig alig 193 millió forintot igényeltek, ami azért furcsa, mert éppen a nagyvállalatoknál volt jellemző az elmúlt időszakban a tömeges elbocsátás.
Érdekességként jegyezhető meg, hogy a gazdasági válságtól függetlenül még tavaly meghirdetett Út a munkához nevű program útján zajló közcélú foglalkoztatás révén legalább annyian helyezkedhettek el, mint ahány munkahelyet közvetve és közvetlenül megőriztek a válság miatt kifizetett támogatásokkal. Igaz, az erre felhasznált összeg közel háromszorosan meghaladta a válságra választ adni kívánó programokban szereplő forrásokat. Bár a tárca ezt vitatja, mondván, az Út a munkához program foglalkoztatási komponensére rendelkezésre álló forrás nem háromszorosa a munkahelymegőrzést szolgáló forrásoknak, hanem azzal szinte megegyező. Továbbá – jegyezték meg – a munkahelymegőrzés célját szolgáló hazai és uniós forrásokból együttesen 150-160 ezer fő munkahelyének megőrzésére kerülhet sor, ami lényegesen magasabb szám, mint az Út a munkához programban ez évben foglalkoztatottak létszáma. A tény pedig az, hogy mint fentebb írtuk, a válságra választ adni hivatott pályázatokra kevesebb mint 17 milliárdot szántak, amivel közvetlenül 48 ezer munkahelyet támogattak. Az uniós forrásokból munkahelymegőrzésre szánt pénzből pedig eddig egyetlen fillért sem láttak a cégek.
Az Önkormányzati Minisztériumhoz tartozó közcélú foglalkoztatásra pedig mintegy 48 milliárd forint felhasználását irányozták elő. Idén eddig összesen harmincmilliárd forintot költöttek el, aminek köszönhetően júliusban több mint 91 ezren vettek részt a közcélú foglalkoztatásban. A munkaügyi központok 3,5 milliárd forintot fordíthatnak a közhasznú foglalkoztatásra, amiből várhatóan 10-15 ezer fő elhelyezkedését valósíthatják meg. A közmunkaprogramban pedig összesen 16 ezer munkanélküli számára biztosítottak öt–nyolc hónapra elhelyezkedési lehetőséget, mintegy 8,5 milliárd forintos ráfordítással.
A gazdasági válság a Munkaerő-piaci Alap (MPA) bevételeiben és kiadásaiban is éreztette hatását. Az SZMM szerint az MPA bevételei eltérő mértékben és különböző tényezők eredményeként, de évről évre folyamatosan emelkedtek. Ez a tendencia azonban idén a gazdasági válság foglalkoztatási hatásának, illetve a járulékmérték változtatásának következtében várhatóan nem folytatódik. A kiadások viszont éppen a felszámolások, illetve az elbocsátások nyomán várhatóan tovább fognak emelkedni. A bérgaranciaalap-részből – amiből a felszámolás alá került cégek dolgozóinak bérét fizetik ki – a január–augusztusi időszakban hatmilliárd forintot fizettek ki, ami az éves előirányzatot 14,3 százalékkal haladta meg.
A jelenlegi helyzetben minden intézkedésre szükség van, ami bármilyen formában segíthet a kilábalásban – közölte megkeresésünkre Fröhlich Péter, a P & Bert Group munkaerő-közvetítő cég vezetője. Mint mondta, az eddigi intézkedések azonban nem elegendők, és a támogatás lehívása még mindig túl szigorú feltételekhez van kötve. A munkanélküliek számának csökkentéséhez hathatósabb intézkedésekre van szükség. A vállalkozásoknak sürgős közterheket csökkentő és likviditást segítő intézkedésekre lenne szükségük. És mindezt anélkül, hogy ezért újabb súlyos kötelezettségeket kelljen a vállukra venni – vélte a szakértő.
Csaba László közgazdászprofesszor pedig egy szerdai rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaerőpiac bővülése még akkor sem fog rövid távon bekövetkezni, ha esetleg jövő év közepén elindul a gazdasági növekedés. Általános jelenség ugyanis, hogy a munkaadók ilyenkor még nem bíznak annyira a jövőben, hogy új munkaerőt vegyenek fel, így a munkanélküliség a gazdaság bővülése ellenére is magas maradhat. Az álláshelyek bővülése a gazdasági növekedés beindulásához képest egy-másfél éves késleltetéssel következhet be.
Márpedig a GKI Gazdaságkutató Intézet előrejelzése szerint idén az év végéig tovább fog nőni a munkanélküliség. Ez összecseng az Opten Kft. céginformációs szolgáltató társaság prognózisával, miszerint további nagyszámú cégbedőlésre lehet számítani. A GKI szakértői a jövő év elejére 11 százalékos munkanélküliségi rátát valószínűsítettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.