Külföldieknek teremtünk piacot

Megköti a magyar vállalkozások kezét az unió, amikor a fejlesztésre szánt pénzekből csak olyan cégeknek hajlandó hitelezni, amelyek nem akarják bővíteni az exportjukat, és nem váltják ki a külföldről érkező árukat itthon előállított termékekkel. A hazai cégek erősítését célzó Új Magyarország hitelprogram feltételeit is szigorították az uniós követelmények.

Munkatársunktól
2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldieknek teremt piacot a magyar régiók felzárkóztatására szánt uniós pénz. A hazai kis- és közepes vállalkozások ugyanis csak akkor kaphatnak kölcsönt az Új Magyarország hitelprogramból, ha meg sem próbálják felvenni a versenyt a nyugati társaságokkal.
A hitel feltételei között szerepel, hogy a pénz nem használható fel sem „exporttal kapcsolatos tevékenység finanszírozására”, sem „az import áruk hazai beszerzését előnyben részesítő beruházás finanszírozására”. Magyarul nem kaphatnak pénzt azok a vállalkozások, melyek olyan terméket állítanának elő, amit eddig külföldről kellett behoznunk, de azok sem, amelyek a kivitelüket fejlesztenék.
Lapunk szerette volna megtudni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség véleményét a szigorú korlátozásokról, de a kérdéseinkre lapzártáig nem érkezett válasz. Aladics Sándor, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese ugyanakkor elmondta, hogy a különös feltételeket nem az ügynökség vagy a kormány találta ki, hanem azok az uniós előírásokból fakadnak.
*
Brüsszelben abból indulnak ki, hogy ha Magyarország a támogatások révén kiszorítja az importcikkeket, akkor az áruk és a szolgáltatások szabad áramlásának elve sérül. Az pedig szabályellenes. Aladics Sándor elmondása szerint az unió többi országa is hasonlóan korlátozza a saját gazdaságát.
Róna Péter közgazdász szerint más országokban nem veszik anynyira szigorúan az uniós előírásokat, mint nálunk, és a kormányoknak keményen fel kellett volna lépniük a hazai gazdaságot korlátozó elvek ellen. – Ha épp ezekre a célokra nem lehet hitelt kapni, akkor mire lehet? – teszi fel a kérdést Róna. – Ez a program a fejletlenebb régiók felzárkóztatására szolgál, azokéra, amelyek GDP-je nem éri el az uniós átlag 75 százalékát. Épp ez okból a Közép-magyarországi régióban nem is lehet igénybe venni. Csakhogy amennyiben a magyar gazdaság közel hetven százalékát adó exportot és importot kizárjuk belőle, akkor nem marad semmi, amit fejleszteni lehetne – hangsúlyozta. – Elképzelhető, hogy az unió abból az elképzelésből indult ki, hogy a kölcsönt kapó vállalkozások előnyhöz jutnak azokkal a fejlettebb régióban fekvő cégekkel szemben, amelyek nem férnek hozzá az effajta finanszírozáshoz. Csakhogy a hitel jelenlegi formájában áttételesen a fejlettebb területen fekvő cégekhez is eljut, hiszen az importunkat erősíti, így piacot teremt nekik. Hasonlóan vélekedik Boros Imre közgazdász is.

Marakodnak a pénzen. Az áfabevételek egy részének közvetlenül az uniós büdzsé számára való elkülönítését szorgalmazza José Manuel Barroso – írja a Világgazdaság. Az Európai Bizottság elnöke egy lapinterjúban kifejtette: ősszel vita kezdődik a közösségi költségvetés reformjáról, és ennek során a legradikálisabb megoldásokat is napirendre tűzik. Barroso szerint az EU-büdzsé megállapításának jelenlegi módja – amikor a befizetések majdnem háromnegyed része a tagállamoktól, a gazdasági teljesítmény arányában érkezik – önző vitákat eredményez. A kormányok a közös kiadási prioritások finomítása helyett arra összpontosítanak, hogy országuk minél kevesebb befizetéssel minél többet tudjon kivenni a közösből. Brüsszelben ezért régóta szorgalmazzák azt, hogy állapítsanak meg saját, a tanács döntéseitől független forrásokat az unió finanszírozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.