Négyszázezer felett az álláskeresők száma

Év végéig mintegy 180 ezer fővel csökken a versenyszférában dolgozók száma, a közmunkaprogramok megszűnése miatt pedig további 70-80 ezer ember veszítheti el a kenyérkereseti lehetőségét. Az elemzők szerint a munkanélküliség aránya jövő év elején eléri a 11 százalékos szintet.

Dénes Zoltán
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez évben a nyári idénymunkák, de még a beharangozott kormányzati programok sem javítottak a foglalkoztatási helyzeten. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett jelentése szerint a május–júliusi időszakban a munkanélküliek száma 407 ezer fő volt, ami 92 ezerrel több az egy évvel korábbi adatnál. A munkanélküliségi ráta 9,7 százalékos értéke pedig 2,2 százalékkal haladta meg a 2008 azonos időszakában mért arányt.
A gazdasági elemzők az állástalanok számának további emelkedésére számítanak. Az MTI-nek nyilatkozó Barta György, a CIB Bank Zrt. vezető elemzője szerint a következő hónapokban tovább romlik a helyzet, s decemberben már 10 százalék fölé emelkedhet a munkanélküliség aránya. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője pedig úgy vélte, hogy ez az adat már szeptemberben elérheti a 10 százalékot, majd 2010. január–februárban a 11 százalékos csúcsot.
Hasonló véleményt fogalmazott meg a lapunknak nyilatkozó Rózsa Gergely is. Az Ecostat kutatóintézet társadalmi elemző osztályának vezetője szerint a versenyszférában az év végére már 180 ezer fővel kevesebben dolgoznak majd, mint egy évvel korábban. A szakember várakozása szerint a következő két-három hónapban további nagy létszámú elbocsátásokra kerül sor. Ráadásul előreláthatólag nem lesznek újabb állami források a jelenleg mintegy nyolcvanezer főnek kenyérkeresetet biztosító közmunkaprogramok továbbvitelére sem. Az Ecostat előrejelzése szerint ezért az év végére a munkanélküliség aránya 10,8 százalékra romlik, a jövő év elején pedig előreláthatólag eléri a 11 százalékot.
A KSH adataira reagáló Bernáth Ildikó, az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának fideszes tagja tegnapi közleményében rámutatott: a foglalkoztatási helyzet romlásának egyik oka, hogy az „a gyurcsányi gazdaságpolitika folytatódik, amely okozója az elmúlt évek hazai válságának”. Mint írta, a gyenge és alkalmatlan MSZP-kormány Bajnai Gordon vezetésével csak megszorító intézkedéseket hozott, amelyek tovább mélyítették a válságot, és még több munkahely elvesztését okozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.