„Az Európai Bizottság a tagállamok háta mögött megállapodott Kijevvel, hogy még több mezőgazdasági terméket hozhatnak be az Európai Unióba. Megálljt kell parancsolni Brüsszel politikájának, ami miatt tönkremehet a magyar agrárium” – írta közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető szerint a kormánynak a magyar gazdák érdeke és megélhetése az első, amit mindenáron meg fognak védeni.
Mint ismert, az ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek európai kereskedelmét lehetővé tévő szabadkereskedelmi megállapodás lejárta után nagy vita robbant ki annak kapcsán, hogy Kijev kapjon-e további engedményeket.
Brüsszelben végül olyan döntés született, amely az ukrán importkvótákat emelte meg több termék esetében. A megállapodás szerint az alábbi mezőgazdasági termékek vámmentes importja bővülne az EU felé: cukor 20 ezerről 100 ezer tonnára, baromfi 90 ezerről 120 ezer tonnára, tojás hatezerről 18 ezer tonnára, búza egymillióról 1,3 millió tonnára
méz hatezerről 35 ezer tonnára.
További termékek – például vaj, tejpor, glutén, árpadara, zab – esetében a kvóták az elmúlt évek legmagasabb szintjére emelkednének.
Néhány áru, köztük a fermentált tej, szőlőlé, korpa, illetve a Magyarországnak különösen fontos kukorica esetében pedig teljes vámmentességet vezetnének be.
Nagy István ezzel kapcsolatban azt is bejelentette, hogy az Ukrajnával határos uniós tagállamok közösen szólítják fel Brüsszelt, hogy védje meg az európai gazdákat az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan beáramlásával szemben. Hozzátette: az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó nemzeti hatáskörben elrendelt tilalmat Magyarország továbbra is fenntartja.
Az Európai Bizottság javaslata, miszerint az uniós finanszírozást egyetlen alapba kellene központosítani, kínálhat ugyan bizonyos költségvetési rugalmasságot, de a kritikusok szerint azzal a kockázattal jár, hogy a közös agrárpolitikát egy tágabb, kevésbé fókuszált, kevesebb garanciát nyújtó és közös jövőkép nélküli keretbe oldja fel.