Nem halálcsoport, de nem is túlélő

Kalmar, Levadia Tallinn, Levszki Szófia – ez volt eddig, a selejtezőben. Liverpool, Lyon, Fiorentina – ez jön mostantól, a főtáblán. Némi különbség azért érezhető a két trió között. Persze erre vágytunk, ebben bíztunk. Utóbbi hármas, a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportellenfelei ellen már igazán maradandót alkothat a DVSC; ha nem is egész Európa – azért ennyire ne ragadjon el még minket a hevület –, de saját maga, a debreceni és úgy általában a magyar szurkolók számára mindenképpen.

Munkatársunktól
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csoportbeosztás
A csoport: Bayern München, Juventus, Bordeaux, Maccabi Haifa
B csoport: Manchester United, CSZKA Moszkva, Besiktas, Wolfsburg
C csoport: Milan, Real Madrid, Marseille, FC Zürich
D csoport: Chelsea, Porto, Atlético Madrid, APOEL Nicosia
E csoport: Liverpool, Lyon, Fiorentina, DVSC
F csoport: Barcelona, Internazionale, Dinamo Kijev, Rubin Kazany
G csoport: Sevilla, Glasgow Rangers, Stuttgart, Unirea Urziceni
H csoport: Arsenal, Alkmaar, Olympiakosz Pireusz, Standard Liege


Hogy a tegnapi, monacói sorsolással kapcsolatos reményeinket megfogalmazzuk, kívánságlistánkat összeállíthassuk, ahhoz először is azt kellett tisztázni: mi a DVSC további célja a BL-ben? Ha az, hogy örök élménnyel ajándékozza meg magát és híveit, akkor jöjjenek, és akár nyerjenek a sztárcsapatok. Ha minél több pont, pontpénz és az esetleges harmadik hellyel járó Euroliga-folytatás a vágy, akkor viszont nem árt kifogni egy-két verhető ellenfelet is. Eddigi egyetlen BL-indulónk, a Ferencváros 1995 őszén mindkét szempont szerint ideális kiszolgálásban részesült: beesett a címvédő Ajax, az örökranglista-vezető Real Madrid és a fogyasztható Grasshoppers. A Fradi feledhetetlen, 3-0-s zürichi diadallal nyitott, itthon elcsípett még két döntetlent – a spanyolok ellen sokáig vezetett is 1-0-ra –, és három kiadós veréssel, de öt ponttal zárta a BL-kalandot.
Ennyivel talán most is beérnénk, hiszen Fortuna az ötszörös BEK-, illetve BL-győztes angol Liverpoolt, a francia Lyont és az olasz Fiorentinát rendelte ellenfélül. A „halálcsoport” klisét ezúttal egyik kvartettre sem lehet igazán ráhúzni (a beosztás keretes írásunkban olvasható), a debreceni érdekeltségűre végképp nem. Ettől persze még iszonyatosan nehéz lesz „túlélni”.
Szima Gábor, a DVSC többségi tulajdonosa elmondta, hogy erősítésként három játékos, egy-egy védő, középpályás és csatár leigazolását tervezi hétfőig, majd pozíciójából fakadó, sajátos szemszögből értékelt a Digi Sport televíziós csatornának nyilatkozva: „Nem nagyon örülök ennek a csoportnak, hiszen igazából a Liverpoolon kívül nem találkozunk nagy csapattal, ugyanakkor a Lyon és a Fiorentina ellen nincs sok esélyünk. Az esetleges továbbjutás szempontjából jobban örültem volna a H csoportnak, hiszen az Alkmaar és az Olympiakosz ellen lett volna esélyünk, gazdaságilag pedig a C csoport lett volna a legmegfelelőbb számunkra a Milannal és a Real Madriddal.”
Azért nagyon így sem érdemes duzzogni, mert jön a Liverpool Gerrarddal és Torresszel, a Lyon Toulalannal és Govouval, a Fiorentina pedig Cristiano Zanettivel és Gilardinóval.
Elsőként azonban a DVSC megy, méghozzá mindjárt a legmagasabban jegyzett csoporttárshoz, Liverpoolba, szeptember 16-án. A folytatás pedig ezt követően az alábbiak szerint alakul: szeptember 29., Lyon, otthon; október 20., Fiorentina, otthon; november 4., Fiorentina, idegenben; november 24., Liverpool, otthon; december 9., Lyon, idegenben.
Esélyesebbek a katalánok. Mivel három év, 1974, 1981 és 1985 kimaradt, így az 1973-as kezdetek óta „csak” a 34. Európai Szuperkupát rendezik ma este. A helyszín 1998 óta állandó, a II. Lajos Stadion Monacóban, akkortól egy mérkőzésen dől el a trófea sorsa.
Ma a Barcelona és a Sahtar Doneck néz egymással farkasszemet. Érdekesség, hogy a katalán sztárgárda nemrégiben éppen az ukránoktól igazolt, de Dmitro Csihrinszkij még korábbi csapatát erősíti. „Klubunk elnöke azzal a feltétellel engedte el Csihrinszkijt, hogy most még nálunk játszik. Büszkék vagyunk, mivel a világ egyik legjobb csapatába került” – mondta a Sahtar román vezetőedzője, Mircea Lucescu a hírek szerint 25 millió euróba került védőről.
A Barcelona hetedszer harcolhat a Szuperkupáért, eddig négyszer (1979, ’82, ’89, 2006) alulmaradt, kétszer (1992, ’97) viszont felül; a Sahtar még nem játszott ilyen szinten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.